Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 5 marca 2015 r., sygn. II SA/Po 9/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Drzazga Sędziowie Sędzia WSA Edyta Podrazik Sędzia WSA Danuta Rzyminiak-Owczarczak (spr.) Protokolant St. sekretarz sąd. Katarzyna Sierszeńska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 05 marca 2015 r. sprawy ze skargi A sp. z o.o. na decyzję Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] listopada 2014 r. Nr [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki obiektu budowlanego; oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] 2014 r. nr [...] Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w K. (dalej: PINB w K.) w wyniku ponownego rozpatrzenia sprawy, na podstawie art. 48 ust. 1 i 4 w zw. z art. 52 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. z 2013, poz. 1409, z późn. zm.) oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tj. Dz.U. z 2013r. poz. 267, dalej: K.p.a.), nakazał właścicielowi nieruchomości położonej w [...] nr [...] (działka nr [...]) - A Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej również: spółka A), rozbiórkę budynku "[...]" (wymiary: długość ok. 12,60 m, szerokość ok. 7,10 m), wybudowanego bez wymaganego pozwolenia na budowę na działce nr [...], "zakreślonego kolorem czerwonym na szkicu stanowiącym załącznik" do decyzji. W osnowie organ I instancji dookreślił, że obiekt "[...]" [hali], objętej nakazem rozbiórki, stanowi: konstrukcja stalowa nośna obiektu, dach z płyt warstwowych, 2 ściany zewnętrzne z płyt warstwowych (od strony południowej i wschodniej), ściana zewnętrzna od strony północnej wystająca poza przylegający budynek »magazynu [...]« oraz instalacje i urządzenia techniczne.
W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ nadzoru budowlanego przedstawił następujący stan faktyczny sprawy.
W wyniku przeprowadzenia kontroli w dniach [...] lutego 2012 r. oraz [...] i [...] września 2012 r. na nieruchomości położonej w [...] nr [...] stanowiącej działkę nr [...], organ ustalił, że nieruchomość ta jest zabudowana m.in. obiektem budowlanym użytkowanym jako "[...]" [hala]; który został dobudowany od strony południowej do szczytu budynku "Magazynu [...]" (objętego innym postępowaniem administracyjnym - znak [...]); "[...]" [hala] przylega częściowo od strony południowej do "Magazynu [...]" i od strony zachodniej do "Budynku [...]", w związku z czym obiekt posiada dwie własne ściany zewnętrzne z płyt warstwowych (od strony południowej i wschodniej), połączone konstrukcją nośną, oraz ścianę zewnętrzną od strony północnej wystającą poza po przylegający magazyn [...]; budynek "[...] [hali]" ma wymiary 12,60 m długości i 7,1 m szerokości oraz 3,20-4,10 m wysokości, jest jednokondygnacyjny, niepodpiwniczony, przykryty dachem jednospadowym niskim; wejście do "[...] [hali]" odbywa się z "Budynku [...]"; konstrukcję nośną obiektu stanowią słupy stalowe, podciągi stalowe i kratownice stalowe jednospadowe (w liczbie 4); ściany i pokrycie dachu są wykonane z płyt warstwowych ocieplanych. [...] [hala] jest obiektem samodzielnym - posiada samodzielną konstrukcję nośną, niezwiązaną z sąsiednimi budynkami oraz dach i własne ściany zewnętrzne; budynki, do których przylega ten obiekt również zostały wykonane samowolnie, ale w innym terminie.