Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 30 marca 2015 r., sygn. I SA/Łd 1399/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bożena Kasprzak Sędzia WSA Joanna Grzegorczyk-Drozda (spr.) Sędzia WSA Joanna Tarno Protokolant Asystent sędziego Tomasz Furmanek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 marca 2015 r. sprawy ze skargi "A" Spółki Akcyjnej z siedzibą w R. na interpretację Prezydenta Miasta P. T. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie wskazania sposobu opodatkowania podatkiem od nieruchomości 1) uchyla zaskarżoną interpretację podatkową; 2) zasądza od Prezydenta Miasta P. T. na rzecz "A" Spółki Akcyjnej z siedzibą w R., kwotę 457 zł (czterysta pięćdziesiąt siedem) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Zaskarżoną interpretacją z [...] r. Nr [...] Prezydent Miasta P. uznał za nieprawidłowe stanowisko A S.A. w R. przedstawione we wniosku z 11 czerwca 2014 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie opodatkowania podatkiem od nieruchomości.

We wniosku o udzielenie interpretacji przedstawiono następujący stan faktyczny. Spółka jest właścicielem działki położonej w P. oraz posadowionego na niej budynku. Obecnie rozważa możliwość ustanowienia odrębnej własności dwóch lokali we wspomnianym budynku i wynikające stąd trzy warianty: (a) pozostaje właścicielem obu wyodrębnionych lokali; (b) przeniesie na rzecz innego podmiotu własność jednego z lokali wraz z określonym udziałem w nieruchomości wspólnej; (c) przeniesie na rzecz innego podmiotu własność jednego z lokali wraz z określonym udziałem w nieruchomości wspólnej, a także dokona zbycia na rzecz innego podmiotu udziału we własności pozostałej części budynku (to jest nie będącej ani wyodrębnionym lokalem, ani nieruchomością wspólną), wraz z określonym udziałem w nieruchomości wspólnej. W tak zarysowanym stanie faktycznym zadano następujące trzy pytania:

(1) Czy w przypadku, gdy zostanie ustanowiona odrębna własność dwóch lokali w budynku i właścicielem obu wyodrębnionych lokali będzie wyłącznie wnioskodawca, to czy wówczas obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości od gruntu (działki) oraz od tych części budynku, które będą wchodzić w skład nieruchomości wspólnej, będzie obciążał wnioskodawcę wyłącznie w części ułamkowej wynikającej ze stosunku powierzchni użytkowej wyodrębnionych lokali do powierzchni użytkowej całego budynku i na wnioskodawcy nie będzie ciążył obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości w części przekraczającej ułamek obliczony w powyższy sposób oraz w konsekwencji - podstawę opodatkowania w podatku od nieruchomości będzie stanowić: powierzchnia użytkowa wspomnianych lokali, a także obliczony w powyższy sposób ułamek powierzchni gruntu, obejmującego działkę ewidencyjną oraz obliczony w powyższy sposób ułamek powierzchni użytkowej tych części budynku, które będę wchodzić w skład nieruchomości wspólnej?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00