Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 20 marca 2015 r., sygn. II SA/Kr 1791/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Agnieszka Nawara- Dubiel (spr.) Sędziowie: WSA Magda Froncisz WSA Iwona Niżnik- Dobosz Protokolant: st. sekr. sąd. Dorota Solarz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 marca 2015 r. sprawy ze skargi H.S. na decyzję nr [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w K. z dnia 20 października 2014 r., znak: [...] w przedmiocie odstąpienia od nałożenia obowiązku wykonania określonych czynności lub robót budowlanych I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji; II. zasądza od Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w K. na rzecz skarżącego H.S. kwotę 757 (siedemset pięćdziesiąt siedem ) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 2 listopada 2011 r. (.....) na podstawie art. 51 ust. 1 pkt 1, art. 80 ust. 2 pkt 1, art. 83 ust. 1 ustawy Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 ze zmianami) oraz art. 104 ustawy z dnia 14.06.1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. 2013, poz. 267) - dalej "k.p.a." - Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w K. - Powiat Grodzki nakazał inwestorom A.S. i M.W. doprowadzenie obiektu budowlanego do stanu poprzedniego poprzez: rozbiórkę wykonanych robót budowlanych bez wymaganej zgody właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej w zakresie przebudowanego garażu na pokój mieszkalny z wydzieloną łazienką oraz wydzielonej łazienki w pokoju obok, łazienek wydzielonych w pokojach na I i II piętrze, rozwiniętej instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej i wentylacji w wykonanych łazienkach.

Organ I instancji podał, że podczas czynności kontrolnych przeprowadzonych w dniu 2 września 2011 r. ustalono, że wykonano roboty budowlane w zakresie przebudowy garażu na pokój mieszkalny z wydzieloną łazienką, a w pokoju obok wydzielono łazienkę. Na kondygnacjach II i III w każdym z sześciu pokoi wydzielono łazienki. We wszystkich pomieszczeniach łazienek rozwinięto instalację wodno-kanalizacyjną, elektryczną oraz wykonano wentylację grawitacyjną. Natomiast w poziomie poddasza wykonano roboty malarskie i posadzkarskie. Przedmiotowe roboty rozpoczęto w lipcu 2011 r., a inwestor nie dysponował zgodą właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej na ich przeprowadzenie. W sprawie mają zastosowanie przepisy określone art. 50-51 ustawy Prawo budowlane. W związku z powyższym, postanowieniem z dnia 7 września 2011 r. na podstawie art. 50 ust. 1 wstrzymano prowadzenie robót i nałożono na inwestora obowiązek przedłożenia w terminie 30 dni szczegółowo określonych dokumentów. Inwestor wprawdzie dostarczył dokumenty wymienione w postanowieniu, jednak zdaniem PINB nie mogą one stanowić materiału dowodowego w sprawie

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00