Wyrok WSA w Krakowie z dnia 17 marca 2015 r., sygn. I SA/Kr 183/15
|Sygn. akt I SA/Kr 183/15 | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 17 marca 2015 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Stanisław Grzeszek, Sędziowie: WSA Piotr Głowacki, WSA Jarosław Wiśniewski (spr.), Protokolant: st.sekr.sąd. Bożena Piątek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 marca 2015 r., sprawy ze skarg W.D. na postanowienia Dyrektora Izby Skarbowej z dnia 5 grudnia 2014 r. nr [...] [...] w przedmiocie odmowy wglądu do dokumentów wyłączonych z akt sprawy - skargi oddala -
Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia 10 lutego 2014 r. Naczelnik US w N., w związku z prowadzonym postępowaniem kontrolnym w zakresie prawidłowości rozliczeń w zakresie podatku dochodowego oraz podatku od towarów i usług za rok 2009-2010 prowadzonym wobec W. D., wyłączył z akt przedmiotowego postępowania kontrolnego dowody dopuszczone do sprawy w postaci "Zestawienia zakupów towarów handlowych dokonanych w latach 2009-2011 (do marca) na podstawie zabezpieczonych notesów" (52 strony według kart numer 769 do 794), a także trzech kart (nr 1075, 1084, 1085) adnotacji urzędowej sporządzonej w dniu 21 marca 2013 r. przez funkcjonariusza KWP w Białymstoku w związku z dokonanymi czynnościami w sprawie dotyczącej nieujawnienia podstawy opodatkowania przez G K. Materiały te organ otrzymał z Prokuratury Rejonowej B. jako materiały wyłączone ze śledztwa prowadzonego przeciwko G. K. w sprawie dotyczącej uszczuplenia podatku VAT przez zaniżenie kwot obrotu w deklaracjach dla podatku od towarów i usług za okres 2007-2011. Naczelnik Urzędu Skarbowego przedmiotowe dowody wyłączył ze względu na interes publiczny związany z koniecznością ochrony dóbr osób wymienionych w tychże dowodach a niezwiązanych ze sprawą.
W dniu 27 sierpnia 2014 r. wpłynął do Naczelnika US w N. wniosek W. D o umożliwienie wglądu do ww. dokumentów. W uzasadnieniu wniosku, powołując się na zasadę czynnego udziału strony w każdym stadium postępowania, podniesiono, że brak zezwolenia na analizę tych dowodów w rzeczywistości może uniemożliwić albo co najmniej zasadniczo ograniczyć prawo do ochrony swoich praw przez podatnika w toku postępowania. Zdaniem strony, możliwość wglądu do dokumentów wyłączonych z akt sprawy zrealizuje inną, ważną zasadę postępowania podatkowego, mianowicie prowadzenia postępowania w sposób budzący zaufanie do organów podatkowych. Zauważono także, że niezwłoczne udostępnienie wyłącznych dokumentów z całą pewnością przełoży się na sprawne i prawidłowe rozstrzygnięcie całej sprawy.