Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 20 marca 2015 r., sygn. II SA/Kr 85/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Agnieszka Nawara- Dubiel (spr.) Sędziowie: WSA Magda Froncisz WSA Iwona Niżnik- Dobosz Protokolant: st. sekr. sąd. Dorota Solarz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 marca 2015 r. sprawy ze skargi Wojewody Małopolskiego na uchwałę Nr XLIII/385/2014 Rady Gminy Korzenna z dnia 18 czerwca 2014 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Korzenna oznaczonego jako plan "Nr 8- Trzycierz" stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały w części graficznej, w zakresie działek o numerach ewidencyjnych: 18, w części, w jakiej położona jest na rysunku planu w obszarze o symbolu 1-1 MNR; 207, 208, 202/2, 201/3, 201/6, w części, w jakiej położone są na rysunku planu w obszarze o symbolu 1-4 MNR; 201/5 w części, w jakiej położona jest na rysunku planu w obszarze o symbolu 1-5 MNR. 214/1 w części, w jakiej położona jest na rysunku planu w obszarze o symbolu 1-6 MNR.

Uzasadnienie

Sygn. II SA/Kr 85/15

UZASADNIENIE

Rada Gminy Korzenna podjęła w dniu 18 czerwca 2014 r. uchwałę Nr XLIII/385/2014 w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Korzenna oznaczonego jako plan "Nr 8 - Trzycierz"

Skargę na tę uchwałę złożył Wojewoda Małopolski, zaskarżając ją w części dotyczącej działek o nr ewid. [...], [...], [...], [...] w obr. ewid. [...] o gruntach klas III położonych w obszarze o MNR ujętych na załącznikach nr 1 i nr 4 rysunku planu i wniósł o stwierdzenie nieważności rysunku planu w powyższym zakresie.

Na uzasadnienie wskazał, że ocena dokumentacji formalno - prawnej przeprowadzonych prac planistycznych wykazała, że nie spełniono wymogów art. 17 pkt 6 lit c ustawy z dnia 27 marca 2003 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. z 2012 roku, poz. 647, ze zm.) w związku z art. 7 ustawy z dnia 3 lutego 1995 roku o ochronie gruntów rolnych i leśnych (tj. z 2013 roku, poz. 1205, ze zm.). Zgodnie z art. 7 ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych przeznaczenia gruntów rolnych, które są położone poza granicami administracyjnymi miast i stanowią użytki rolne klas I-III, na cele nierolnicze i nieleśne dokonuje się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Aby można było tego dokonać, konieczne jest uzyskanie w ramach procedury planistycznej sporządzania projektu planu, zgody ministra właściwego do spraw rozwoju wsi. Zgoda ta, zgodnie z uzasadnieniem do uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie podjętej w składzie 7 sędziów, z dnia 29 listopada 2010 roku sygn. akt II OPS 1/10, jest warunkiem koniecznym do legalnego oznaczenia w planie miejscowym gruntów, stanowiących użytki rolne klas I-III, na cele nierolnicze i nieleśne, przy czym zgoda taka nie jest sama w sobie aktem przesądzającym o nierolniczym przeznaczeniu gruntów, bowiem aktem tym jest plan miejscowy określający dla nich nierolnicze przeznaczenie. Z powyższych regulacji wynika, że grunty, które są użytkami rolnymi, wymagającymi zgody ministra na zmianę przeznaczenia na cele nierolnicze, a zgody takiej nie mają, nie mogą zostać przeznaczone na cele inne niż rolnicze.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00