Orzeczenie
Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 3 marca 2015 r., sygn. I SA/Gl 879/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Eugeniusz Christ (spr.), del. Sędzia SO Dorota Kozłowska, Sędzia WSA Bożena Pindel, Protokolant Paulina Nowak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 marca 2015 r. sprawy ze skargi M. P. na interpretację Ministra Finansów z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę.
Uzasadnienie
Interpretacją indywidualną z dnia [...] znak: [...], wydaną na podstawie art. 14 b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. 2012. 749) oraz rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w K. (dalej organ) działając w imieniu Ministra Finansów stwierdził, iż stanowisko pana M. P. (P.), dalej podatnik, zawarte we wniosku z dnia 10 lutego 2014 r. o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży udziału w spółdzielczym prawie do lokalu mieszkalnego - jest nieprawidłowe.
Uzasadniając rozstrzygnięcie organ wskazał, iż w treści wniosku został przedstawiony stan faktyczny, zgodnie z którym w dniu [...] na podstawie umowy sprzedaży podatnik zbył udział 8/12 w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego za kwotę [...]zł. Prawo to podatnik wraz z żoną nabył w całości na podstawie przydziału lokalu mieszkalnego z dnia 18 marca 1997 r., do majątku objętego wspólnością ustawową. W dniu 10 września 2010 r. zmarła żona wnioskodawcy, a spadek po niej w drodze dziedziczenia ustawowego na podstawie postanowienia Sądu Rejonowego z dnia [...] nabył podatnik w 1/3 części, tym samym jego udział w prawie wynosił 8/12 części. W ocenie podatnika dochód uzyskany w wyniku tej sprzedaży nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z upływem okresu ponad 5 lat od dnia nabycia tego prawa przez podatnika. Zdaniem podatnika prawo do całego spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nabył wraz z małżonką w dniu 18 marca 1997 r. na podstawie przydziału ze Spółdzielni. Ponieważ w małżeństwie obowiązywał ustrój wspólności ustawowej każdemu z małżonków przysługiwało bezudziałowe prawo do całego lokalu. Z dniem śmierci małżonka ustała wspólność majątkowa a spadek po nim nabyli spadkobiercy ustawowi. Z tytułu dziedziczenia podatnik nabył 1/3 majątku spadkowego po małżonce. Ponieważ z momentem ustania wspólności ustawowej podatnikowi przysługiwało prawo do połowy dotychczasowego majątku wspólnego, a w wyniku dziedziczenia po małżonku nabył dodatkowo 2/12 części w prawie do lokalu, to łącznie jego udział wynosił 8/12. Zdaniem podatnika, dochód ze sprzedaży tego udziału nie powinien być opodatkowany ponieważ prawo do lokalu nabył w 1997 r., a zbycie nastąpiło nie w ramach działalności gospodarczej oraz po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie (art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym). Nie jest przy tym istotne, że jego udział, po śmierci małżonka, został ustalony na 8/12 części. Już w 1997 r. podatnikowi przysługiwało bezudziałowe prawo do całego lokalu. Podatnik wskazał, że takie stanowisko zostało przedstawione między innymi w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 8 grudnia 2011 r. sygn. akt II FSK 1101/10. W wyroku tym Sąd stwierdził, że nie ma możliwości określenia w jakiej części nastąpiło nabycie nieruchomości, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przez małżonków nabywających razem tę nieruchomość a pozostających w majątkowej wspólności małżeńskiej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right