Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 18 marca 2015 r., sygn. I SA/Gd 79/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Zbigniew Romała, Sędziowie Sędzia WSA Irena Wesołowska (spr.), Sędzia WSA Ewa Wojtynowska, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Monika Fabińska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 18 marca 2015 r. sprawy ze skargi A Sp. z o.o. z siedzibą w na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 3 października 2014 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę.
Uzasadnienie
"A" Sp. z o.o. z siedzibą w S. złożyła w dniu 7 lipca 2014 r. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania prawidłowej stawki podatku VAT dotyczącej usług gastronomicznych.
W złożonym wniosku Spółka podała, że prowadzi działalność gospodarczą w postaci klubu o profilu rozrywkowo-gastronomicznym, w którym znajdują się dwie sale obsługi klientów (w każdej jest bar), a klienci mają również do dyspozycji werandę, szatnię i toalety. Na miejscu emitowana jest muzyka, także w wykonaniu współpracujących ze Spółką "B". Istotna w zakresie przedstawionego zagadnienia działalność Spółki sklasyfikowana jest jako: PKWiU 56.10. - "usługi restauracji i pozostałych placówek gastronomicznych" (odpowiednik 56.10.A PKD we wpisie w KRS), 56.21. - "usługi przygotowywania i dostarczania żywności dla odbiorców zewnętrznych (katering) (odpowiednik 56.21.Z PKD we wpisie w KRS), 56.29. - "pozostałe usługi gastronomiczne" (odpowiednik 56.29.Z PKD we wpisie w KRS), 56.30. - "przygotowywanie i podawanie napojów" (odpowiednik 56.30.Z PKD we wpisie w KRS). Usługi te zawierają się w zbiorze zakresowym PKWiU ex 56 - usługi związane z wyżywieniem.
W ramach przygotowywania i podawania napojów Spółka oferuje szeroki wachlarz napojów - od wody, soków, kawy, herbaty, poprzez piwo, wino, aż po wieloskładnikowe koktajle z zawartością alkoholu. Podkreślono, że usługi związane z przygotowywaniem i podawaniem napojów nie ograniczają się do zawarcia umowy sprzedaży, tj. odpłatnej dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.- dalej ustawa VAT), ale w istotnej mierze polegają na świadczeniu usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy VAT. Wynika to z faktu, że Spółka nie prowadzi sklepu, lecz lokal usługowy, w którym na przygotowanie i podanie napoju składają się dodatkowe czynności i odpowiednia oprawa. Przykładowo alkohole miksowane są ze sobą. z lodem, owocami, syropami lub po przygotowaniu podawane "na lodzie". Wszystkie napoje podawane są we właściwych szklankach, kieliszkach, pokalach, porcelanie. Goście mają do swojej dyspozycji miejsca siedzące przy stolikach we wszystkich salach konsumpcyjnych i na werandzie, a także stojące przy obu barach, dostęp do szatni i toalety. Wszystkie czynności usługowe wykonują wyspecjalizowani współpracownicy Spółki, w tym barmani. Spółka zapewnia oprawę wizualną, muzyczną i artystyczną. Lokal jest na bieżąco sprzątany przez obsługę. Świadcząc usługę związaną z wyżywieniem, polegającą na przygotowywaniu i podawaniu do spożycia napojów, Spółka planuje wyodrębnić czynności związane z usługą od wartości zbywanych produktów. Operacja ta ma polegać na podzieleniu podstawy opodatkowania na część usługową, dla której zawsze zostanie zastosowana obniżona stawka 8% oraz część produktową, opodatkowaną właściwą stawką np. podstawową 23%, w przypadku sprzedaży napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2%, napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%. napojów, przy przygotowywaniu których jest wykorzystywany napar z kawy lub herbaty, napojów (bezalkoholowych gazowanych, wód mineralnych, innych towarów w stanie nieprzetworzonym opodatkowywanych stawką, o której mowa w art. 41 ust. 1 ustawy VAT, chyba że dla tych produktów właściwe przepisy będą przewidywać inną niż podstawowa stawkę podatkową. Spółka planuje dokonać takiego podziału dla wszystkich oferowanych przez siebie usług przygotowywania i podawania napojów, a w szczególności napojów alkoholowych. Konkludując, w przypadku zamówienia przez klienta napoju, w tym z zawartością alkoholu powyżej l,2%o, Spółka wystawi fakturę VAT lub paragon fiskalny z dwoma odrębnie opodatkowanymi pozycjami, w postaci wartości towaru, powiększonej o marżę np. piwa lub koktajlu z podstawową stawką 23 % (sprzedaż) i usługi gastronomicznej/usługi przygotowywania i podawania napoju, opodatkowanej obniżoną stawką podatku 8%.