Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 18 marca 2015 r., sygn. II SA/Gd 629/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Mariola Jaroszewska (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Jolanta Górska Sędzia WSA Katarzyna Krzysztofowicz Protokolant Starszy Sekretarz sądowy Marta Sankiewicz po rozpoznaniu w Gdańsku na rozprawie w dniu 18 marca 2015 r. sprawy ze skargi D. K. i J. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 4 lipca 2014 r., nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie środowiskowych uwarunkowań zgody na realizację przedsięwzięcia. 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Prezydenta Miasta z dnia 31 lipca 2013 r., nr [...], 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego solidarnie na rzecz skarżących D. K. i J. K. kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia 31 lipca 2013 r., nr [...], wydaną na podstawie art. 105 § 1 k.p.a., po rozpoznaniu wniosku A. z dnia 13 maja 2013 r., Prezydent Miasta umorzył jako bezprzedmiotowe postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na budowie stacji bazowej G. przy ul. N. w G.
Organ pierwszej instancji wskazując na treść § 2 ust. 1 pkt 7 lit. b oraz § 3 ust. 1 pkt 8 lit. f rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. nr 213, poz. 1397) wyjaśnił, że użyte w tych przepisach pojęcie miejsc dostępnych dla ludności należy rozumieć jako wszelkie miejsca, z wyjątkiem miejsc, do których dostęp ludności jest zabroniony lub niemożliwy bez użycia sprzętu technicznego, przy czym organ kierował się w tym zakresie treścią art. 124 ust. 2 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2013 r., poz. 1232 ze zm.). Wyjaśnił dodatkowo, że z karty informacyjnej przedmiotowego przedsięwzięcia wynika, że miejsca dostępne dla ludności znajdują się w odległości większej niż 200 m od środka elektrycznego, w osi głównej wiązki promieniowania anten na każdym z rozpatrywanych azymutów. W azymutach 60° oś wiązki przebiega minimalnie 5,7 m nad dachem budynku, 180° oś wiązki przebiega minimalnie 5,8 m nad poziomem terenu, 300° oś wiązki przebiega minimalnie 5,8 m nad poziomem terenu. W toku wizji lokalnej ustalono, że wysokość i stan obecnie istniejącej zabudowy wyklucza możliwość przebywania osób w przestrzeni o przekroczonym dopuszczalnym poziomie gęstości pola mocy oraz w osiach wiązki głównej promieniowania anten bez użycia sprzętu technicznego. Tym samym realizacja planowanej stacji bazowej o parametrach opisanych powyżej nie stanowi przedsięwzięcia wymienionego w wyżej cytowanym rozporządzeniu z 2010 r. Nie istnieje zatem obowiązek przeprowadzenia procedury zmierzającej do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, co oznacza, że postępowania stało się bezprzedmiotowe.