Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 24 lutego 2015 r., sygn. I SA/Wr 2462/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Katarzyna Radom, Sędziowie: Sędzia WSA Barbara Ciołek, Sędzia NSA Henryka Łysikowska (sprawozdawca), Protokolant: starszy inspektor sądowy Katarzyna Motyl, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 24 lutego 2015 r. sprawy ze skargi J. D. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...] października 2014 r. Nr [...] w przedmiocie opłaty paliwowej za sierpień 2010 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Celnej we W. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w W. z dnia 14 sierpnia 2014 r. określającą J. D. wysokość opłaty paliwowej za sierpień 2010 r.

Jak wynikało z akt sprawy, w toku przeprowadzonego postępowania obejmującego rozliczenie za luty - listopad 2010 r. oraz styczeń i luty 2011 r., ujawniono, że skarżący zakupił olej napędowy z nieznanego źródła, od którego na wcześniejszym etapie nie został pobrany podatek akcyzowy i opłata paliwowa. W dokumentacji skarżącego stwierdzono 115 faktur, wystawionych przez A. SA z siedzibą w P., nie odzwierciedlających rzeczywistości. Okoliczność tą potwierdził "wystawca" ww. dokumentów, wyjaśniając, że na 119 okazanych mu faktur, dokumentujących zakup przez stronę oleju napędowego (na stacji paliw A Stacja Paliw nr [...] W. oraz A. P. nr [...] w B.), wystawił jedynie 4 faktury. Pozostałe 115 szt. faktur VAT, wystawione przez Stację Paliw nr [...] w B., nie znalazły potwierdzenia w dokumentacji A. W toku postępowania nie ustalono źródła pochodzenia ww. paliwa, a strona została zidentyfikowana jako jego pierwszy nabywca. Ustalono też, że paliwo zostało wykorzystane przez skarżącego w całości do prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie transportu drogowego towarów.

Opisane fakty znalazły wyraz w decyzji określającej skarżącemu zobowiązanie w podatku akcyzowym za sierpień 2010 r., wydanej w dniu 31 maja 2012 r. Rozstrzygnięcie to utrzymał w mocy organ odwoławczy. Jednakże wyrokiem z dnia 21 marca 2013 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. nakazując ponowną ocenę ilości zużytego oleju napędowego. Kolejna decyzja Naczelnika Urzędu Skarbowego w W., uwzględniająca zalecenia zawarte w ww. wyroku, została wydana w dniu 14 maja 2014 r. i utrzymana w mocy przez organ odwoławczy decyzją z dnia 30 czerwca 2014 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00