Wyrok WSA w Warszawie z dnia 25 lutego 2015 r., sygn. II SA/Wa 1370/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Anna Mierzejewska Sędzia WSA - Adam Lipiński Sędzia WSA - Stanisław Marek Pietras (spraw.) Protokolant - starszy sekretarz sądowy Sylwia Mikuła po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 lutego 2015 r. sprawy ze skargi E. O. na decyzję Rektora Uniwersytetu [...] z dnia [...] czerwca 2014 r. nr [...] w przedmiocie skreślenia z listy studentów - oddala skargę -
Uzasadnienie
Dziekan Wydziału [...] Uniwersytetu [...] decyzją z dnia [...] października 2013 r. (bez numeru), działając na podstawie art. 190 ust. 2 pkt 2 i art. 207 ust. 1 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym (tekst jedn. Dz. U. z 2012 r., poz. 572 ze zm.) i art. 104 k.p.a., skreślił skarżącą E. U. O. z listy studentów drugiego roku, filologia [...], pierwszego stopnia, stacjonarne, Instytut [...] z powodu niezaliczenia drugiego roku studiów. W uzasadnieniu podał, że zgodnie z programem studiów, na II roku studiów skarżąca miała obowiązek zaliczenia przedmiotu Praktyczna Nauka Języka [...] w terminie do dnia 15 września 2013 r. i ponieważ we wskazanym terminie nie uzyskała pozytywnej oceny oraz nie złożyła wniosku o powtarzanie etapu, zatem nie uzyskała zaliczenia roku studiów.
W odwołaniu z dnia [...] lutego 2013 r. do Rektora Uniwersytetu [...], skarżąca E. O. wniosła o uchylenie zaskarżonej decyzji. W uzasadnieniu podała, że w terminie, tj. 10 września 2013 r. przed zakończeniem sesji poprawkowej wysłała podanie do Zastępcy Dyrektora [...] informując o trudnej życiowej sytuacji i konieczności wyjazdu zarobkowego za granicę. W ten sposób została ukarana, że napisała prawdę, iż do końca września zmuszona jest pracować na utrzymanie na studiach. Ponadto nie zgodziła się, że nie złożyła wniosku o powtarzanie etapu studiów, bowiem poinformowała władze Instytutu [...], że chce skorzystać z przysługującego jej prawa odwołania się od decyzji, co zapewnia jej § 6 pkt 3 Regulaminu Studiów. Ponadto z § 20a regulaminu wynika, że dla studentów niepełnosprawnych, przechodzących trwałą chorobę lub rekonwalescencję i w innych uzasadnionych przypadkach dziekan, nie naruszając obowiązków wynikających z realizacji programu nauczania, może wyznaczyć indywidualny tryb zaliczania zajęć i zdawania egzaminów, a ona zaś sama przewlekle choruje.