Wyrok WSA w Warszawie z dnia 12 lutego 2015 r., sygn. II SA/Wa 499/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Olga Żurawska-Matusiak (spr.), Sędziowie WSA Ewa Marcinkowska, Anna Mierzejewska, Protokolant Starszy sekretarz sądowy Sylwia Mikuła, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 lutego 2015 r. sprawy ze skargi P. M. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] stycznia 2014 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji w sprawie ustalenia wysługi lat 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz rozkaz personalny Komendanta [...] Policji z dnia [...] listopada 2013 r., 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości.
Uzasadnienie
Komendant Główny Policji decyzją nr [...] z [...] stycznia 2014 r., wydaną na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 w zw. z art. 127 § 3 K.p.a., utrzymał w mocy rozkaz personalny Komendanta [...] Policji nr [...] z [...] listopada 2013 r. w przedmiocie stwierdzenia nieważności rozkazu personalnego Komendanta Rejonowego Policji [...] nr [...] z [...] stycznia 2012 r.
Do wydania powyższych decyzji doszło w następującym stanie faktycznym i prawnym:
Pismem z [...] listopada 2013 r. P. M. (dalej jako skarżący) został poinformowany o wszczęciu z urzędu przez Komendanta [...] Policji postępowania administracyjnego w sprawie stwierdzenia nieważności rozkazu personalnego Komendanta Rejonowego Policji [...] nr [...] z [...] stycznia 2012 r. W piśmie tym organ wskazał, iż z analizy akt osobowych skarżącego wynika, że funkcjonariuszowi błędnie zaliczono do wysługi lat uwzględnianej przy ustalaniu wzrostu uposażenia zasadniczego okres pracy w gospodarstwie rolnym.
Następnie, po przeprowadzeniu postępowania w sprawie Komendant [...] Policji, decyzją nr [...] z [...] listopada 2013 r. , wydaną na podstawie art. 156 § 1 pkt 2 w zw. z art. 157 § 1 i art. 158 § 1 K.p.a., stwierdził nieważność rozkazu personalnego Komendanta Rejonowego Policji [...] nr [...] z [...] stycznia 2012 r.
W złożonym odwołaniu skarżący wskazał, iż powyższa decyzja Komendanta [...] Policji jest dla niego krzywdząca i narusza przepis art. 156 § 1 pkt 2 K.p.a., art. 7 K.p.a., art. 9 K.p.a., art. 77 § 1 K.p.a., art. 80 K.p.a., art. 104 K.p.a., art. 107 § 3 K.p.a. poprzez rozstrzygnięcie sprawy bez zbadania wszystkich jej okoliczności. Podniósł, że w toku postępowania zwykłego organ zwracał się do niego o wyjaśnienie wszelkich wątpliwości i w efekcie ich udzielenia organ uznał za udowodnione, iż skarżący przez okres pobierania nauki w Technikum Mechanicznym w [...] dojeżdżał do szkoły z miejsca zamieszkania, a nie mieszkał w internacie lub bursie szkolnej. Zdaniem skarżącego organ nie dysponował materiałem dowodowym do skutecznego zdyskredytowania zeznań świadków, jak również twierdzeń skarżącego, potwierdzających świadczenie przez niego pracy w gospodarstwie rolnym rodziców. Jednocześnie zauważył, że sam fakt bycia uczniem szkoły ponadpodstawowej nie wyklucza możliwości wykonywania pracy w gospodarstwie rolnym rodziców w charakterze domownika. Podkreślił, że istota działań domownika, który nie prowadzi zawodowej działalności rolniczej na własny rachunek, sprowadza się do pomocy rolnikowi w prowadzeniu gospodarstwa, czyli do wykonywania prac wskazanych mu przez prowadzącego gospodarstwo, leżących w zakresie jego decyzji gospodarczych.