Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 3 lutego 2015 r., sygn. II SA/Rz 1180/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący WSA Magdalena Józefczyk /spr./ Sędziowie WSA Paweł Zaborniak WSA Joanna Zdrzałka Protokolant sekretarz sądowy Sylwia Pacześniak po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 3 lutego 2015 r. sprawy ze skargi J. T. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego [...] z dnia [...] lipca 2014 r., nr [...] w przedmiocie skierowania na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji w zakresie prawa jazdy -skargę oddala-
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [.] czerwca 2014 r. nr [.], Starosta Powiatu [.] skierował JT na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji w zakresie prawa jazdy kategorii A, B, B+E, C, C+E, D, D+E, w formie egzaminu państwowego w związku z przekroczeniem dopuszczalnej liczby punktów przypisanych za wielokrotne naruszenia przepisów ruchu drogowego. Podstawę prawną rozstrzygnięcia stanowił przepis art. 114 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (tekst jedn. Dz. U. 2012 r. poz. 1137 z późn. zm.) dalej zwana: "Prd".
W odwołaniu od powyższej decyzji JT podał, że w kwietniu 2014 r. został skazany wyrokiem Sądu Rejonowego za wykroczenie, które miało miejsce we wrześniu 2012 r. Skutkiem tego orzeczenia było wpisanie do ewidencji kierowców naruszających przepisu ruchu drogowego 10 punktów, co spowodowało przekroczenie maksymalnej dopuszczalnej liczby 24 o 2. Jednak w grudniu 2012 r. uczestniczył w szkoleniu uprawniającym go do zmniejszenia liczby przypisanych punktów o 6, co nastąpiło zanim punkty związane z wykroczeniem osądzonym ww. wyrokiem stały się w ewidencji kierowców naruszających przepisu ruchu drogowego wpisem ostatecznym. Ponadto okres trwania postępowania w sprawie o wykroczenie, trwający 1,5 roku, powinien doprowadzić do "przedawnienia się" punktów, które w tym czasie były "zawieszone".