Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 13 lutego 2015 r., sygn. II SA/Po 1396/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Danuta Rzyminiak-Owczarczak (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Jolanta Szaniecka Sędzia WSA Jakub Zieliński Protokolant st.sekr.sąd. Mariola Kaczmarek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 lutego 2015 r. sprawy ze skargi G. L. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kaliszu z dnia [...] grudnia 2014 r. Nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego; oddala skargę

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Kaliszu decyzją z dnia [...] grudnia 2014 r. Nr [...], po rozpoznaniu odwołania G. L. od decyzji Prezydenta Miasta K. z dnia [...] 2014 r. nr [...] o odmowie przyznania świadczenia pielęgnacyjnego, utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję. Kolegium decyzję tę wydało w następującym stanie faktycznym i prawnym.

Decyzją z dnia [...] 2013 r. Prezydent Miasta K., po rozpoznaniu wniosku G. L. z dnia 1 lipca 2013 r., odmówił jej prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, o jakim mowa w art. 17 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 992 ze zm.), dalej: u.ś.r. Organ ustalił, że wnioskodawczyni prowadzi wspólne gospodarstwo domowe wraz z mężem i córką. Nie pracuje zawodowo ani dorywczo z uwagi na konieczność sprawowania opieki nad niepełnosprawnym mężem. Ostatnio zatrudniona była do [...] 2006 r. P. L. - mąż wnioskodawczyni, jest osobą całkowicie niezdolną do samodzielnej egzystencji z uwagi na schorzenie [...]. Ponadto choruje na [...]. Wszystkie schorzenia uniemożliwiają mu dokonywanie samodzielnie jakichkolwiek czynności w ciągu dnia. Mąż wnioskodawczyni oświadczył, że nie posiada dokumentacji potwierdzającej fakt powstania jego niepełnosprawności przed ukończeniem 18 roku życia lub w trakcie nauki - nie później niż do ukończenia 25 roku życia. Dodał, że w okresie, kiedy uczył się w szkole, nie wydawano orzeczeń o niepełnosprawności. W związku z tym organ I instancji przyjął, że brak udokumentowania spełnienia przesłanki określonej w art. 17 ust. 1b u.ś.r. uniemożliwia przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00