Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 6 lutego 2015 r., sygn. II SA/Po 1278/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jolanta Szaniecka Sędziowie Sędzia WSA Elwira Brychcy Sędzia WSA Tomasz Świstak Protokolant st.sekr.sąd. Mariola Kaczmarek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 lutego 2015 r. sprawy ze skargi D. B. na uchwałę Rady Miasta P. z dnia [...] 2013 r. Nr [...] w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego; oddala skargę

Uzasadnienie

W dniu 18 sierpnia 2014 r. do Urzędu Miasta Poznania wpłynęło pismo pełnomocnika D. B. - adw. T. G. zawierające wezwanie do usunięcia naruszenia prawa spowodowanego uchwaleniem przez Radę Miasta Poznania w dniu 24 września 2013 r. miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu "U zbiegu placu Wiosny Ludów i ul. Podgórnej w Poznaniu", uchwała nr LVI/826/VI/2013.

Zaskarżonej uchwale zarzucono naruszenie art. 4 ust. 1 w związku z 14 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, poprzez przyjęcie, że sposób zagospodarowania jednej działki budowlanej może być określony w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego oraz naruszenie art. 6 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym w związku z art. 140 k.c., poprzez ograniczenie uprawnień właścicielskich wnioskodawcy w sposób nieznajdujący oparcia w ustawie, przez co naruszono istotę prawa własności i w konsekwencji dokonano swoistego "wywłaszczenia" wnioskodawcy.

Zdaniem wnioskodawcy uchwalanie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego było w tej sprawie bezprzedmiotowe. Objęto nim jedynie pojedynczą działkę, a wiec taki plan w żaden sposób nie spełnia swojej podstawowej funkcji, jaką jest kształtowanie i prowadzenie polityki przestrzennej na terenie gminy. Ponadto dla przedmiotowej działki była już wydana decyzja o warunkach zabudowy, która określała sposób użytkowania tej działki, a miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie może zastępować decyzji o warunkach zabudowy. Planem miejscowym nie można określać przeznaczenia i sposobu zagospodarowania jednej działki, ponieważ nie można zapewnić ładu przestrzennego na danym obszarze, określając sposób zagospodarowania pojedynczej działki. Uchwalony plan nie spełnia swoich podstawowych funkcji. W żaden sposób nie kształtuje ładu przestrzennego większego obszaru gminy. Co więcej, uchwalanie planów dla pojedynczych działek może spowodować znaczne zaburzenia istniejącego już ładu przestrzennego na terenie gminy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00