Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 11 lutego 2015 r., sygn. I SA/Po 656/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Nikodem Sędziowie Sędzia NSA Włodzimierz Zygmont(spr.) Sędzia WSA Waldemar Inerowicz Protokolant ref. staż. Karolina Samolczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 lutego 2015r. sprawy ze skargi B. D. na interpretację indywidualną Ministra Finansów działającego przez organ upoważniony Dyrektora Izby Skarbowej w [...] z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych I. uchyla zaskarżoną interpretację; II. zasądza od Ministra Finansów działającego przez organ upoważniony Dyrektora Izby Skarbowej w [...] na rzecz skarżącej kwotę [...] zł ( [...] ) tytułem zwrotu kosztów sądowych;

Uzasadnienie

W dniu [...] stycznia 2014 r. wnioskodawczyni [...] (dalej: "wnioskodawczyni", "skarżąca") złożyła wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych podziału majątku wspólnego małżonków oraz odpłatnego zbycia składników majątku, a także podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych podziału majątku wspólnego małżonków.

We wniosku przedstawiła następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni jest osobą fizyczną pozostającą w związku małżeńskim, oboje małżonkowie mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz tu podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób fizycznych. Pomiędzy małżonkami istnieje ustawowy ustrój majątkowy (wspólność majątkowa). Obecnie, małżonkowie planują zawrzeć umowę o zniesieniu ustawowej wspólności majątkowej. Następnie, w drodze umowy nastąpi podział majątku wspólnego bez dopłat/spłat jednakże nie będzie równa wartość majątku otrzymanego przez małżonków.

Na tle powyższego opisu wnioskodawczyni zadała następujące pytania.

1. czy prawidłowe jest stanowisko, że w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku, przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku od spadków i darowizn nie stosuje się w przypadku nierównego podziału majątku małżeńskiego w wyniku zniesienia wspólności majątkowej małżeńskiej, tj. w sytuacji gdy wnioskodawczyni w wyniku podziału majątku wspólnego otrzyma więcej niż jej współmałżonek?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00