Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 19 lutego 2015 r., sygn. III SA/Po 671/14
Dnia 19 lutego 2015 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Lorych-Olszanowska Sędziowie NSA Tadeusz M. Geremek WSA Barbara Koś (spr.) Protokolant: st. sekr. sąd. Anna Piotrowska - Żyła po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 lutego 2015 roku przy udziale sprawy ze skargi Spółki A w K. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 25 lutego 2014 roku nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego w zakresie wyrobów gazowych oddala skargę
Uzasadnienie
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, działając jako organ upoważniony przez Ministra Finansów, wydał na wniosek Spółki A w K. na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) interpretację indywidualną przepisów prawa podatkowego dotyczącą podatku akcyzowego od wyrobów gazowych, uznając za prawidłowe stanowisko spółki w zakresie pytania 1 i 2, a za nieprawidłowe w zakresie pytania 3. W uzasadnieniu organ podatkowy wyjaśnił, że Spółka złożyła w dniu 26 listopada 2013 r. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, przedstawiając następująco stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca prowadzi (i będzie prowadził w przyszłości) działalność w zakresie produkcji ceramicznych wyrobów sanitarnych, które sprzedaje (i będzie sprzedawać w przyszłości) w kraju i poza granicami. Ponadto zajmuje się (i będzie się zajmował w przyszłości) także kompletowaniem zestawów złożonych z wyprodukowanych przez siebie lub nabytych od innych podmiotów wyrobów sanitarnych i sprzedażą ich w kraju i za granicą. Wnioskodawca jest (i będzie w przyszłości) tak zwanym finalnym nabywcą gazowym w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 19a ustawy o podatku akcyzowym. Wnioskodawca kupuje będzie kupował w przyszłości gaz ziemny wysokometanowy o kodzie CN 2711 21 00 - dalej jako: gaz ziemny, który mieści się w zakresie wyrobów gazowych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 1b ustawy o podatku akcyzowym. Proces technologiczny wytwarzania wyrobów ceramiki sanitarnej przebiega (i będzie przebiegał w przyszłości) w czterech działach produkcyjnych: Dział Modelarni, Dział Ceramiki, Dział Produkcji 1 i Dział Produkcji 2, które Wnioskodawca szczegółowo przedstawił. Ponadto wskazał, że gaz ziemny jest wykorzystywany (i będzie wykorzystywany w przyszłości) przez Wnioskodawcę także do: opalania hal magazynowych, opalania hal, w których następuje kompletacja wyrobów sprzedawanych przez Wnioskodawcę, opalania budynków administracyjno-biurowych położonych w dwóch zakładach produkcyjnych.