Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 12 lutego 2015 r., sygn. III SA/Lu 649/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Zalewski (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Ewa Ibrom,, Sędzia WSA Jadwiga Pastusiak, Protokolant Asystent sędziego Małgorzata Olejowska, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 12 lutego 2015 r. sprawy ze skargi "W.-Transport" Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] kwietnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za wykonywanie międzynarodowego transportu drogowego oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] kwietnia 2014 r., Nr [...], Dyrektor Izby Celnej w [...] utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w [...] z dnia [...] lutego 2014 r., Nr [...], nakładającą na "W." Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w A. w Kazachstanie. karę pieniężną w wysokości 10.000,00 zł za naruszenie ustawy o transporcie drogowym.

Powyższe rozstrzygniecie zapadło w sprawie, której stan faktyczny przedstawia się następująco:

W dniu [...] października 2013 r. przeprowadzono kontrolę zespołu pojazdów, składającego się z pojazdu marki Mercedes-Benz o nr. rej. [...] oraz przyczepy marki Krone SDP o nr. rej. [...], którym kierował V. K., użytkowanego przez przewoźnika "W." Spółka z o. o. w A. w Kazachstanie. W toku kontroli stwierdzono, że kierowca wykonywał międzynarodowy przewóz drogowy rzeczy - towarów z Polski do Kazachstanu, bez wymaganego zezwolenia na wykonywanie międzynarodowego przewozu drogowego rzeczy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Z kontroli sporządzono protokół nr [...] z dnia [...] października 2013 r., który kierowca podpisał bez wnoszenia uwag.

Z protokołu kontroli wynika, że zespół pojazdów wykonywał przewóz ładunku o masie 16835,583 kg z miejscowości K. w Polsce do miejscowości T. w Kazachstanie. Wobec powyższego kierowca powinien posiadać zezwolenie na międzynarodowy przewóz drogowy rzeczy na terytorium RP uprawniające do przewozu dwustronnego. Analiza przedstawionego do kontroli zezwolenia nr [...] wykazała natomiast, że dokument ten, zgodnie z zapisem w części A, uprawnia do wykonywania przewozu do/z państwa trzeciego. Kierowca pojazdu, V. K., wezwany do przedstawienia stosownego zezwolenia tj. zezwolenia dwustronnego oświadczył, iż innego ważnego zezwolenia, jak również zezwolenia EKMT - nie posiada.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00