Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 27 lutego 2015 r., sygn. II SA/Kr 1771/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Anna Szkodzińska Sędziowie: WSA Mariusz Kotulski (spr.) WSA Iwona Niżnik-Dobosz Protokolant: Katarzyna Paszko-Fajfer po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 lutego 2015 r. sprawy ze skargi J.C. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia 6 października 2014 r. znak: [...] w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej za usunięcie drzew I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji; II. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonywana; III. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. na rzecz skarżącego J.C. kwotę 4117 zł (cztery tysiące sto siedemnaście złotych), tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 6 października 2014r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...] nr [...] utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję z dnia 18 czerwca 2014 r., w której Prezydent Miasta orzekł o nałożeniu administracyjnej kary pieniężnej w wysokości 59 330,097 zł skarżącemu J. C. zam. ul Z., K., reprezentowanemu przez profesjonalnego pełnomocnika radcę prawnego A. D., za usunięcie bez zezwolenia 2 szt. drzew gatunek klon pospolity w wieku przekraczającym 10 lat obw 54,2 cm i 53,1 cm z terenu dz. nr [...] przy ul Z., obr. [...]. W podstawie materialno prawnej rozstrzygnięcia wskazano m.in. art. 88 ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 83 ust. 1 i art. 89 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2009r., nr 151 poz. 1220 ze zm.)

W uzasadnieniu decyzji z dnia 18 czerwca 2014 r., nr [...], Prezydent Miasta wyjaśnił, że zebrany i uzupełniony materiał dowodowy pozwala na przypisanie odpowiedzialności z tytułu usunięcia drzew bez wymaganego zezwolenia skarżącemu J. C., będącego współwłaścicielem nieruchomości przy ul. Z. w K..

Od powyższej decyzji odwołał się skarżący zarzucając naruszenie przepisów prawa procesowego art. 80 k.p.a. oraz prawa materialnego art.84 i art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody polegającej na błędnej wykładni, skutkującej niewłaściwym stwierdzeniem, że w świetle ustalonych przez organ l instancji okoliczności w stosunku do skarżącego zaistniały przesłanki pozwalające na wymierzenie mu administracyjnej kary pieniężnej za usunięcie bez wymaganego zezwolenia drzew i krzewów. Dodatkowo powołano także błędne ustalenie stanu faktycznego w uzasadnieniu decyzji z dnia 24 stycznia 2014r., co skutkowało uznaniem przez organ, iż to na skarżącym spoczywa wyłączna odpowiedzialność za ścięcie drzew bez wymaganego zezwolenia. Twierdził on bowiem, że odpowiedzialnością za wycięcie drzew winni być obciążeni pozostali współwłaściciele, a ponadto skarżący błędnie został obciążony karą gdyż ustalenie posłużenia się osobą trzecią w tym celu nie znajduje uzasadnienia w dowodach zebranych przez organ

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00