Wyrok WSA w Kielcach z dnia 11 lutego 2015 r., sygn. II SA/Ke 1144/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sylwester Miziołek (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Maria Grabowska, Sędzia WSA Dorota Pędziwilk-Moskal, Protokolant Starszy sekretarz sądowy Sebastian Styczeń, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 11 lutego 2015r. sprawy ze skargi D. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] numer [...] w przedmiocie choroby zawodowej I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do chwili uprawomocnienia się wyroku; III. zasądza od Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego na rzecz Domu Pomocy Społecznej kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, po rozpatrzeniu odwołania D., utrzymał w mocy decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] w przedmiocie stwierdzenia choroby zawodowej.
Powyższe rozstrzygnięcie zostało wydane w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:
Decyzją z dnia [...] Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny stwierdził u M. S. chorobę zawodową tj. gruźlicę naciekową płuca.
Decyzją z dnia [...] Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarnego, po rozpatrzeniu odwołania D., uchylił ww. rozstrzygnięcie i przekazał sprawę organowi I instancji do ponownego rozpatrzenia.
Decyzją z dnia [...] Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny ponownie stwierdził u M. S. chorobę zawodową tj. gruźlicę naciekową płuca, wymienioną w pozycji 11 wykazu chorób zawodowych, stanowiącego załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. z 2013r. poz. 1367).
Decyzją z dnia [...] Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, po rozpatrzeniu odwołania D., uchylił ww. decyzję w całości i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ I instancji. Uzasadniając podjęte rozstrzygnięcie wskazano, że organ I instancji nie dostosował się do zaleceń wskazanych w uzasadnieniu decyzji z dnia 1 września 2011r. i rozstrzygnął sprawę w oparciu o zbyt ogólną ocenę narażenia zawodowego oraz orzeczenie lekarskie Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy z dnia 27 marca 2012r., które - zdaniem organu odwoławczego - nie ma zgodnie z art. 84 § 1 K.p.a. charakteru opinii biegłego. Podkreślono przy tym, że w trakcie wieloletniego postępowania zebrano obszerny materiał dowodowy, który jakkolwiek nie potrzebuje dodatkowego uzupełnienia, to wymaga wnikliwej analizy pod kątem wartości dowodowej. Natomiast z dokumentacji sprawy bezspornie wynika, że u skarżącej rozpoznano gruźlicę naciekową płuca i była ona leczona przeciwprątkowo przez 6 miesięcy, a w tym samym okresie w D. odnotowano wśród mieszkańców siedem przypadków zachorowań na gruźlicę, przy czym przypadki te miały miejsce w jednej grupie, którą nie opiekowała się skarżąca.