Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 18 lutego 2015 r., sygn. IV SA/Gl 473/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia WSA Stanisław Nitecki Sędziowie Sędzia WSA Beata Kalaga - Gajewska (spr.) Sędzia WSA Andrzej Matan Protokolant st. sekr. sąd. Arkadiusz Kmiotek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 lutego 2015 r. sprawy ze skargi A Spółka Jawna z siedzibą w K. na decyzję Okręgowego Inspektora Pracy w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie dokonania oceny ryzyka zawodowego oddala skargę.

Uzasadnienie

Nakazem z dnia [...] r., nr rej. [...], Nadinspektor Pracy Państwowej Inspekcji Pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy w K., po kontroli przeprowadzonej w dniach 10 i 17 grudnia 2013 r. oraz 7 stycznia 2014 r., zobowiązał "A" Spółkę jawną K. M. i P.M. z siedzibą w M. do dokonania oceny ryzyka zawodowego: związanego z narażeniem na hałas dla pracowników obsługujących linie do produkcji elementów betonowych "[...]" w Oddziale Produkcyjno-Handlowym w A. w terminie do dnia 10 marca 2014 r. (pkt 1); występującego podczas prac wykonywanych przez pracowników zatrudnionych na stanowiskach: sprzedawca paliw, elektryk-automatyk, operator spycharko-ładowarki/operator ładowarki, portier, monter ogrodzeń w terminie do dnia 10 marca 2014 r. (pkt 3) oraz opracowania instrukcji bhp ustalającej sposób postępowania pracowników podczas wykonywania prac na stanowisku urządzonym z "[...]" w terminie do dnia 17 lutego 2014 r. (pkt 2).

Pismem z dnia 4 lutego 2014 r. współwłaściciel wymienionej Spółki jawnej K. M. wniósł odwołanie od punktu nr 1 i 3 nakazu. Podniósł, że na podstawie § 39 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn. Dz. U. z 2003 r. nr 169, poz. 1650 z późn. zm.), na pracodawcę nałożony został obowiązek przeprowadzenia oceny ryzyka zawodowego związanego z zagrożeniami, które nie mogą być wykluczone. Zgodnie z § 2 pkt 13 rozporządzenia przez "zagrożenie" rozumie się stan środowiska pracy mogący spowodować wypadek lub chorobę. Hałas w środowisku pracy, który nie przekracza dopuszczalnych wartości nie jest zagrożeniem, ponieważ "zgodnie z ustaleniami nauki" nie jest czynnikiem powodującym wypadki lub choroby. W spółce ustalony pomiarami próg wartości działania hałasu nie przekracza ustalonej przepisami wielkości, a więc nie jest czynnikiem powodującym zagrożenie. Jeśli nie ma czynnika mogącego spowodować wypadek lub chorobę, to nie ma ryzyka wypadku lub choroby związanego z tym czynnikiem, zatem pracodawca nie ma obowiązku dokumentowania ryzyka, które nie istnieje (por. punkt nr 1 nakazu). Kwestionując punkt nr 3 nakazu wskazał, że w protokole kontroli nie zostało wykazane, aby podczas prac wykonywanych przez pracowników wykonujących obowiązki sprzedawcy paliw, elektryka-automatyka, operatora spycharko-ładowarki/operatora ładowarki, portiera i montera ogrodzeń występowały zagrożenia, czyli takie czynniki środowiska pracy, które mogą wywołać wypadek lub chorobę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00