Orzeczenie
Wyrok WSA w Warszawie z dnia 27 stycznia 2015 r., sygn. V SA/Wa 2256/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA - Mirosława Pindelska (spr.), Sędzia WSA - Jarosław Stopczyński, Sędzia WSA - Arkadiusz Tomczak, , Protokolant specjalista - Marcin Wacławek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 stycznia 2015 r. sprawy ze skargi M. Sp. jawna na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] czerwca 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu podatku akcyzowego; oddala skargę.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi złożonej przez M. Spółka jawna w G. (dalej: skarżąca, spółka lub strona) jest decyzja Dyrektora Izby Celnej w W. (dalej: Dyrektor Izby, organ odwoławczy lub II instancji) z dnia [...] czerwca 2014 r., nr [...] utrzymująca w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego [...] w W. (dalej: Naczelnik Urzędu lub organ I instancji) z dnia [...] kwietnia 2014 r., nr [...] sprostowanej postanowieniem z dnia [...] czerwca 2014 r. nr [...] odmawiającą zwrotu podatku akcyzowego z tytułu dostawy wewnątrzwspólnotowej samochodu osobowego w wysokości 2.125 zł. Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym.
Wnioskiem z dnia [...] stycznia 2014 r. skarżąca zwróciła się do Naczelnika Urzędu o zwrot podatku akcyzowego w wysokości 2.125 zł z tytułu dokonania dostawy wewnątrzwspólnotowej samochodu osobowego marki V. Uzupełniając wniosek skarżąca dołączyła list przewozowy CMR bez nadanych numerów z dnia [...] stycznia 2012 r., oryginał faktury VAT zakupu samochodu z dnia [...] stycznia 2013 r., fakturę VAT sprzedaży z dnia [...] stycznia 2013 r. Ponieważ w dokumencie CMR nastąpiła oczywista omyłka, dotycząca daty wywozu spornego samochodu, strona przesłała również potwierdzenie przelewu celem uwiarygodnienia dokonania eksportu na początku 2013 roku, a nie w 2012 roku, jak widnieje w dokumencie CMR.
Po przeprowadzeniu postępowania podatkowego, decyzją z dnia [...] kwietnia 2014 r. Naczelnik Urzędu Celnego [...] w W. odmówił zwrotu podatku akcyzowego z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy samochodu. Organ I instancji stwierdził, że jedną z podstawowych przesłanek zwrotu podatku akcyzowego z tytułu wskazanej czynności jest to, by dostarczane pojazdy nie były wcześniej zarejestrowane na terytorium kraju. Tymczasem zdaniem Naczelnika Urzędu z załączonych dokumentów wprost wynika, że samochód marki V. wcześniej został zarejestrowany na terenie kraju.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right