Wyrok WSA w Łodzi z dnia 30 stycznia 2015 r., sygn. II SA/Łd 841/14
Dnia 30 stycznia 2015 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sławomir Wojciechowski Sędziowie Sędzia WSA Jolanta Rosińska Sędzia WSA Arkadiusz Blewązka (spr.) Protokolant asystent sędziego Nina Krzemieniewska-Oleszek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 stycznia 2015 roku przy udziale --- sprawy ze skargi Fundacji A z siedzibą w P. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Ł. z dnia [...] nr [...] znak: [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. zasądza od [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Ł. na rzecz Fundacji A z siedzibą w P. kwotę 757 (siedemset pięćdziesiąt siedem) złotych, tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego. LS
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] nr [...], znak [...] [...] Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w Ł., po rozpatrzeniu odwołania Fundacji A z siedzibą w P., uchylił w całości decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w W. z dnia [...] nr [...] oraz poprzedzające ją postanowienie tego organu z dnia [...] nr [...] i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi I instancji.
Jak wynika z akt administracyjnych sprawy niniejszej decyzją z dnia [...] Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w W., na podstawie art. 49b ust. 1 w związku z art. 49b ust. 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane (Dz.U. z 2013r., poz. 1409 ze zm.) przywoływanej dalej w skrócie jako "ustawa" lub "Prawo budowlane", nakazał Fundacji A z siedzibą w P. rozbiórkę obiektu małej architektury - dwóch pylonów żelbetowych pod tablice informacyjne o wymiarach 1,20m x 1,20m i wysokości 1,55m, zrealizowanych na działce nr 95 w W. - obręb [...], od strony ulicy B bez dokonania zgłoszenia we właściwym organie.
W odwołaniu od tej decyzji Fundacja A zarzuciła wydanie decyzji nakazującej rozbiórkę na podstawie błędnych ustaleń faktycznych. Według odwołującej na nieruchomości nie ma pylonów (forma kulista - walcowata), lecz postumenty (forma prostokąta). Ponadto nie są one nowymi elementami małej architektury na nieruchomości, która objęta jest inwestowaniem na podstawie decyzji Starosty [...] z dnia [...] nr [...], lecz są zamiennymi elementami, co wynika z pisma architekta G. K. z dnia 11 lutego 2014r., niewymagającymi zmiany projektu budowlanego. Postumenty posadowione są na nieruchomości objętej inwestowaniem i w jej granicach. Na tej nieruchomości nie są realizowane przez Fundację inne zadania inwestycyjne, w tym wymagające zgłoszenia. Zatem nawet gdyby przyjąć, że posadowienie postumentów zamiast pylonów na działce nr 95/7 w W. wymagało uprzedniej zmiany pozwolenia na budowę, co jest obecnie w trakcie rozpoznawania przez Wojewodę [...], to powinna być przeprowadzona procedura naprawcza na podstawie art. 51 ustawy Prawo budowlane, jak wskazał na to [...]WINB w Ł. w uzasadnieniu postanowienia z dnia [...] nr [...], a nie w trybie art. 49b tej ustawy i to odnośnie całego zadania inwestycyjnego, a nie tylko postumentów.