Orzeczenie
Wyrok WSA w Łodzi z dnia 28 stycznia 2015 r., sygn. III SA/Łd 1014/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Szczygielski Sędziowie Sędzia NSA Janusz Nowacki Sędzia WSA Ewa Cisowska-Sakrajda (spr.) Protokolant Asystent sędziego Tomasz Porczyński po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 stycznia 2015 r. sprawy ze skargi Z. B. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku akcyzowym z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] Dyrektor Izby Celnej w Ł. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego II w Ł. z dnia [...] określającą Z.B., prowadzącemu działalność gospodarczą pod nazwą: A. Z.B. zobowiązanie w podatku akcyzowym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego typu ambulans marki Volkswagen Transporter, numer nadwozia [...], rok produkcji 2001, pojemność silnika 2461 cm3 w wysokości 3 720,00 zł.
W uzasadnieniu tej decyzji podniósł, że w oparciu o przekazany z Wydziału Zarządzania Ryzykiem Izby Celnej w Ł. materiał dowodowy, wskazujący na fakt nie uiszczenia podatku akcyzowego z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu - ambulansu marki Volkswagen Transporter, numer nadwozia [...], rok produkcji 2001, pojemność silnika 2461 cm3, pismem z dnia 6 lutego 2012r. Naczelnik Urzędu Celnego II w Ł. wezwał Z.B. do złożenia deklaracji AKC-U z tytułu jego nabycia wewnątrzwspólnotowego.
W piśmie z dnia 20 lutego 2012 r. skarżący wyjaśnił, że pojazd ten został zakupiony jako pojazd specjalny, karetka z przeznaczeniem do wykonywania usług w zakresie przewozu chorych oraz do ratowania życia i zdrowia ludzkiego. Potwierdzeniem tego jest wpis w niemieckim dowodzie rejestracyjnym: "pojazd specjalny - karetka". Pojazd fabrycznie został wyposażony w nosze reanimacyjne, fotel kardiologiczny oraz instalację tlenową. Wyposażenie to pozwala na prowadzenie reanimacji pacjentów w przypadku zaistnienia sytuacji zagrożenia życia. Pojazd posiada Opinię Specjalistyczną - homologację dla pojazdu specjalistycznego. Decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 23 kwietnia 2010 r. skarżący uzyskał zezwolenie na uprzywilejowanie pojazdu w ruchu drogowym pojazdu. Skarżący posiada zaświadczenie VAT-25 z Urzędu Skarbowego, potwierdzające brak obowiązku uiszczenia podatku od towarów i usług z tytułu nabycia środka transportu - pojazdu specjalnego. Przed rejestracją w Wydziale Komunikacji skarżący uzyskał informację z Izby Celnej, że w przypadku nabycia pojazdu specjalnego nie ma potrzeby składania deklaracji podatkowej AKC-U. Pojazd został przez organy komunikacyjne i podatkowe zakwalifikowany do pozycji CN 8705, czyli do kategorii pojazdów silnikowych specjalnego przeznaczenia, które różnią się zasadniczo od wszystkich innych pojazdów przeznaczonych do przewozu osób. Zgodnie z wpisem do ewidencji działalności gospodarczej oraz wpisem do rejestru zakładów opieki zdrowotnej skarżący prowadzi działalność medyczną a nie działalność transportową. Wobec powyższego nie znajduje podstawy do złożenia żądanej deklaracji.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right