Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 14 stycznia 2015 r., sygn. I SA/Lu 563/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Fita, Sędziowie WSA Wiesława Achrymowicz (sprawozdawca),, WSA Andrzej Niezgoda, Protokolant Starszy asystent sędziego Monika Bartmińska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 14 stycznia 2015 r. sprawy ze skargi A. Ł. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego za wrzesień 2010 r. - oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Celnej (organ) utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego z dnia [...] lipca 2013 r. w przedmiocie określenia A. Ł. (podatnik) zobowiązania w podatku akcyzowym za wrzesień 2010 r. w kwocie 14.576 zł.

Organ orzekał w następującym stanie sprawy:

W wyniku przeprowadzonego postępowania podatkowego ustalono, że podatnik we wrześniu 2010 r. dokonał sprzedaży 8.000 litrów oleju na cele opałowe, do faktury sprzedaży zostało dołączone oświadczenie nabywcy o przeznaczeniu nabywanego oleju na cele opałowe, przy czym podatnik nie złożył miesięcznego zestawienia oświadczeń, dotyczących sprzedaży oleju na cele opałowe za wrzesień 2010 r.

W tych niespornych okolicznościach faktycznych organ wyjaśnił, że podatnik nie wykonał obowiązku określonego w art. 89 ust. 14 ustawy o podatku akcyzowym (Dz.U.2009.3.11 w brzmieniu dla rozpatrywanego okresu rozliczeniowego - u.p.a.), bowiem nie złożył w ustawowym terminie miesięcznego zestawienia oświadczeń, o których mowa w ust. 5. Wobec tego, zdaniem organu, należało zastosować art. 89 ust. 16 rozważanej ustawy podatkowej i do oleju, sprzedanego według oświadczeń, które nie zostały wykazane organowi pierwszej instancji w ustawowym terminie, zastosować stawkę określoną w art. 89 ust. 4 pkt 1 u.p.a. W ocenie organu, podatnik w zaistniałej sytuacji nie był uprawniony do przyjęcia niższej, preferencyjnej stawki akcyzy, przewidzianej dla oleju sprzedanego na cele grzewcze. Organ podkreślił, że złożenie miesięcznego zestawienia oświadczeń już po upływie terminu zakreślonego w art. 89 ust. 14 u.p.a. należy ocenić jako niespełnienie warunków do skorzystania z preferencyjnej stawki opodatkowania akcyzą, o którym mówi art. 89 ust. 16 u.p.a., ze skutkiem rozliczenia podatku akcyzowego według stawki unormowanej w art. 89 ust. 4 pkt 1 tej ustawy podatkowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00