Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 15 stycznia 2015 r., sygn. I SA/Go 654/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dariusz Skupień Sędziowie Sędzia WSA Jacek Niedzielski Sędzia WSA Barbara Rennert (spr.) Protokolant Sekretarz sądowy Anna Pakuła po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 stycznia 2015 r. sprawy ze skargi J.J. na indywidualną interpretację Ministra Finansów - Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę.
Uzasadnienie
W dniu 17 października 2014r. J.J. wniósł skargę na indywidualną interpretację Ministra Finansów - Dyrektora Izby Skarbowej z [...] sierpnia 2014 r. nr [...], wydaną w przedmiocie podatku od towarów i usług.
Zaskarżona interpretacja została wydana w następującym stanie faktycznym.
Wnioskiem z [...] kwietnia 2014 r., który wpłynął do organu 5 maja 2014 r., uzupełnionym pismem z [...] lipca 2014 r. (wpływ do organu 28 lipca 2014 r.) skarżący wniósł o udzielenie indywidualnej pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego - art. 120 ust. 4 i 10 ustawy o podatku od towarów i usług.
Przedstawiając stan faktyczny J.J. wskazał, że prowadzi firmę, która zajmuje się sprzedażą samochodów używanych na terenie Polski i ma zamiar sprowadzać takie samochody z terytorium państwa trzecich. Auta będą kupowane od osób fizycznych na terenie Szwajcarii, a po ich zakupie skarżący będzie zobowiązany dokonać opłat celnych na granicy niemiecko - szwajcarskiej. Następnie auto trafi do firmy i zostanie przygotowane do sprzedaży na terenie Polski. W okresie między zakupem a sprzedażą pojazdy samochodowe nie będą wykorzystywane do czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W tym okresie są oferowane do sprzedaży ewentualnie do niej przygotowywane, tj. czyszczone, naprawiane.
Skarżący zadał pytanie czy na gruncie przedstawionego stanu faktycznego można zastosować procedurę VAT - marża?
J.J. zajął stanowisko, że w opisanej przez niego sytuacji nie ma możliwości zastosowania procedury VAT - marża, powołując się na przepisy art. 2, art. 2a, art. 5, art. 9, art. 11 i art. 36 ustawy o podatku od towarów i usług, stanął na stanowisku, że na terytorium Niemiec dochodzi do importu, co oznacza, że samochody zostają dopuszczone do wolnego obrotu na terytorium Unii Europejskiej. Przemieszczenie towaru z kraju trzeciego (Szwajcarii) stanowi czynność odpowiadającą dostawie towaru w państwie członkowskim, w którym dokonano importu towaru (tj. w państwie, w którym objęto ten towar procedurą dopuszczenia do obrotu) i dlatego też należy uznać, że firma dla ww. transakcji będzie działała w tym państwie (Niemcy) w charakterze podatnika od wartości dodanej. Skarżący stwierdził, że dokonując importu towaru na terytorium danego państwa członkowskiego (Niemcy), a następnie przemieszczając towar na terytorium innego państwa członkowskiego (Polska), będzie występował jako podatnik dla potrzeb podatku od wartości dodanej na terytorium państwa, w którym dokonano odprawy celnej. W oparciu o powyższe uznał, że przemieszczenie z Niemiec do Polski towaru, uprzednio zaimportowanego z kraju trzeciego (Szwajcarii) i dopuszczonego do obrotu na obszarze Unii Europejskiej (Niemcy), będzie stanowiło wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów - towar ten będzie służyć bowiem działalności gospodarczej podatnika. Czynność ta podlegać będzie zatem opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z przepisami ustawy regulującymi dokonanie takich transakcji.