Orzeczenie
Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 28 stycznia 2015 r., sygn. I SA/Go 711/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jacek Niedzielski Sędziowie Sędzia WSA Barbara Rennert Sędzia WSA Krystyna Skowrońska- Pastuszko (spr.) Protokolant st. sekretarz sądowy Anna Głowacka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 stycznia 2015 r. sprawy ze skargi Gminy na indywidualną interpretację Ministra Finansów - Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1. Uchyla zaskarżoną interpretację. 2. Zasądza od Ministra Finansów - Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz skarżącej kwotę 440 zł (czterysta czterdzieści) tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Gmina, reprezentowana przez pełnomocnika będącego radcą prawnym, złożyła skargę na interpretację indywidualną z dnia [...] października 2014 r. nr [...] wydaną z upoważnienia Ministra Finansów przez Dyrektora Izby Skarbowej w przedmiocie podatku od towarów i usług.
We wniosku złożonym w dniu 18 lipca 2014 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług Gmina wystąpiła o dokonanie interpretacji w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług związanych z inwestycją.
Przedmiot wniosku dotyczył zaistniałego stanu faktycznego, w opisie którego wnioskodawczyni podała, że Gmina przeprowadziła na swoim obszarze zadanie inwestycyjne obejmujące budowę sieci kanalizacji sanitarnej wraz z urządzeniami (przepompowniami ścieków) oraz sieci wodociągowej. W związku z realizacją inwestycji Gmina nabywała towary i usługi, co dokumentują faktury VAT, w których Gmina jest nabywcą (wymieniono jej NIP). Inwestycja została rozpoczęta w 2007 r., zakończenie nastąpiło w roku 2012, o czym Gmina zawiadomiła właściwego powiatowego inspektora nadzoru budowlanego. Organ ten nie wniósł sprzeciwu w sprawie przystąpienia do użytkowania inwestycji. Wybudowane sieci kanalizacyjne i wodociągowe są wykorzystywane nieodpłatnie wyłącznie przez samorządowy zakład budżetowy, powołany przez Gminę w celu realizacji zadań własnych z zakresu wodociągów i zaopatrzenia w wodę, kanalizacji, usuwania i oczyszczania ścieków komunalnych. Gminny zakład budżetowy funkcjonuje zgodnie z przepisami ustaw: z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych oraz z dnia 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej. Przy pomocy wyżej wymienionej inwestycji zakład ten wykonuje zadania Gminy o charakterze użyteczności publicznej, których celem jest bieżące i nieprzerwane zaspokajanie zbiorowych potrzeb ludności w drodze świadczenia usług powszechnie dostępnych, obejmujących przede wszystkim odprowadzanie ścieków i dostarczanie wody. W związku z tym zakład budżetowy zawiera z odbiorcami indywidualnymi stosowne umowy cywilnoprawne, w ramach których odpłatnie świadczy na rzecz odbiorców usługi, podlegające opodatkowaniu VAT. Gmina oraz zakład budżetowy są odrębnymi, czynnymi podatnikami VAT, posiadającymi odrębne numery NIP.