Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie WSA w Gdańsku z dnia 29 stycznia 2015 r., sygn. III SAB/Gd 149/14

Odrzucenie skargi

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jolanta Sudoł (spr.), Sędziowie NSA Anna Orłowska, WSA Alina Dominiak, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Anna Zegan, po rozpoznaniu w dniu 29 stycznia 2015 r. na rozprawie sprawy ze skargi R. M. na bezczynność Prezydenta w sprawie rozpatrzenia odwołania od odwołania ze stanowiska wicedyrektora gimnazjum postanawia odrzucić skargę.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 2 grudnia 2013 r., nr [...] wydanym przez dyrektora gimnazjum nr [...] skarżący, R. M., został odwołany ze stanowiska wicedyrektora ww. gimnazjum.

W dniu 31 stycznia 2014 r. do Urzędu Miasta wpłynęło odwołanie R. M., z którego treści wynika, że kwestionuje on akt odwołania ze stanowiska wicedyrektora, który w jego ocenie stanowi decyzję administracyjną.

Pismo o identycznej treści skarżący wystosował również do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Pismem datowanym na dzień 11 lutego 2014 r. Zastępca Prezydenta Miasta poinformowała skarżącego, że Prezydent Miasta nie jest organem właściwym do zajęcia stanowiska w sprawie. Zgodnie bowiem z art. 38 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty odwołania wicedyrektora ze stanowiska dokonuje dyrektor szkoły, a przepisy ustawy nie przewidują trybu odwoławczego od decyzji wydanej przez dyrektora szkoły w przedmiocie odwołania wicedyrektora z zajmowanego stanowiska. Jednocześnie w ww. piśmie wskazano, że czynności powołania i odwołania jako czynności z zakresu administracji publicznej podlegają kontroli wojewódzkiego sądu administracyjnego. Jako czynności z zakresu prawa pracy czynności te podlegają nadto kontroli sądu pracy.

Natomiast Samorządowe Kolegium Odwoławcze postanowieniem z dnia 26 lutego 2014 r. zwróciło ww. pismo skarżącego. Zwrot podania wnioskodawcy nastąpił na podstawie art. 66 § 3 k.p.a.

W uzasadnieniu organ wskazał, że nie jest on organem właściwym rzeczowo do oceny postępowania dyrektora szkoły w zakresie sprawowanej przez niego roli pracodawcy. Ponadto, że odwołanie nauczyciela ze stanowiska kierowniczego pracy jest zagadnieniem z sfery prawa pracy i przysługuje możliwość wystąpienia z pozwem do sądu pracy, zaś gdy odwołanie następuje w formie zarządzenia organu gminy można zaskarżyć czynność odwołania ze stanowiska do wojewódzkiego sądu administracyjnego

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00