Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 4 grudnia 2014 r., sygn. I SA/Wr 1853/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Dagmara Dominik-Ogińska, Sędziowie: sędzia WSA Anetta Chołuj, sędzia WSA Daria Gawlak-Nowakowska (sprawozdawca), Protokolant: starszy specjalista Małgorzata Jakubiak, po rozpoznaniu w dniu 20 listopada 2014 r. w Wydziale I sprawy ze skargi A spółka akcyjna spółka komandytowo-akcyjna z/s we W. na interpretację indywidulną Dyrektora Izby Skarbowej w P. działającego w imieniu Ministra Finansów z dnia [...] (nr [...]) w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi jest interpretacja indywidualna Ministra Finansów (Dyrektora Izby Skarbowej w P.; zwanego dalej organem podatkowym) wydana na rzecz "A" S.K.A. z siedzibą we W. (zwanej dalej Spółka, strona, wnioskodawca, skarżąca) z dnia [...] r., nr [...] w zakresie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie obowiązków płatnika w związku z wypłatą dywidendy.
We wniosku o udzielenie interpretacji indywidualnej z dnia [...] r., uzupełnionym następnie pismem dnia z 12 marca 2014 r., wnioskodawca przedstawił następujące zdarzenie przyszłe. Spółka powołana została statutem w formie aktu notarialnego z 13 listopada 2012 r. i zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym w dniu [...] r. Zgodnie ze statutem Spółki jej pierwszy rok obrotowy trwał od daty rejestracji spółki w rejestrze przedsiębiorców KRS do końca roku kalendarzowego. Przed zakończeniem pierwszego roku obrotowego, w dniu 20 września 2013 r., Walne Zgromadzenie Spółki podjęło uchwałę o zmianie statutu w zakresie dotyczącym roku obrotowego spółki. Zmiana statutu została zarejestrowana przez Krajowy Rejestr Sądowy w dniu [...]r. Zgodnie z uchwałą o zmianie statutu, pierwszy rok obrotowy Spółki został ustanowiony jako rok od momentu rejestracji spółki w KRS do dnia 30 listopada 2013 r., natomiast drugi rok obrotowy trwa do 31 października 2015 r. Zatem pierwszy rok po zmianie roku obrotowego spółki będzie dłuższy niż 12 miesięcy i zakończy się 31 października 2015 r. Kolejne lata obrotowe spółki będą trwały 12 kolejnych pełnych miesięcy kalendarzowych, liczonych od zakończenia poprzedniego roku obrotowego. Aktualnie, jedynym komplementariuszem strony jest spółka akcyjna - "A" S.A., natomiast jedynym akcjonariuszem spółka akcyjna - "B" S.A. Spółka dopuszcza możliwość przystąpienia do niej innych akcjonariuszy w przyszłości. W sytuacji, kiedy spółka osiągnie zysk, możliwe jest, że wypłaci dywidendę. Wypłata dywidendy nastąpiłaby przed dniem 1 listopada 2015 r.