Orzeczenie
Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 22 grudnia 2014 r., sygn. I SA/Wr 2319/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Katarzyna Radom, Sędziowie sędzia WSA Barbara Ciołek - sprawozdawca, sędzia WSA Anetta Chołuj, Protokolant specjalista Edyta Luniak, po rozpoznaniu w dniu 22 grudnia 2014 r. w Wydziale I na rozprawie sprawy ze skargi A w G. na indywidualną interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w P. działającego w imieniu Ministra Finansów z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika I. uchyla zaskarżoną interpretację; II. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w P. działającego w imieniu Ministra Finansów na rzecz strony skarżącej kwotę 457 (czterysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi jest interpretacja indywidualna Ministra Finansów (Dyrektora Izby Skarbowej w P.; dalej: organ podatkowy) wydana na rzecz A (dalej: spółka/strona/skarżąca) z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.; dalej u.p.d.o.f.) w zakresie obowiązków płatnika.
We wniosku o udzielenie interpretacji indywidualnej, dotyczącym stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, skarżąca podała, że organizuje różnego rodzaju imprezy o charakterze promocyjno-biznesowo-integracyjnym dla pracowników w celu zwiększenia zaangażowania w pracy, a także kultywowanie tradycji Spółki. Co do zasady, od pracowników oczekuje się uczestnictwa w imprezach, choć nie zawsze jest ono obowiązkiem. Uczestnictwo w spotkaniach należy natomiast do obowiązków pracowniczych niektórych uczestników (np. dla kadry kierowniczej). Spółka jest organizatorem imprez biznesowo-integracyjnych o zróżnicowanym charakterze, w tym m.in.: imprezy związane z obchodami święta górników oraz święta hutników. Istotnym elementem imprez są drobne podarunki przekazywane ich uczestnikom, zazwyczaj przyjmujące postać okolicznościowych kufli. Tradycją bowiem jest, że napoje podczas imprez pije się z kufli projektowanych każdorazowo na określoną karczmę. W przypadku tego typu imprez udział w nich biorą nie tylko pracownicy strony, ale także pozostałych oddziałów, innych spółek z grupy, emerytowani pracownicy, a także inne osoby z zewnątrz, co sprzyja promocji działalności biznesowej. Uczestnictwo w Karczmie oddziałowej jest w części odpłatne zarówno dla pracowników, jak i dla osób z zewnątrz, jednakże opłata dla pracowników jest odpowiednio niższa, bowiem w części koszty indywidualnego udziału pracowników w imprezie pokrywa strona. Goście specjalni zaproszeni przez dyrekcję nie są obowiązani do dokonania zapłaty za uczestnictwo. Koszty związane z organizacją (tj. ubezpieczenie, ochrona, catering, nagłośnienie, transport, najem hali, dekoracje, rekwizyty, program artystyczny, zespół itd.), w części niepokrytej z opłat za udział pokrywane są ze środków własnych, w tym częściowo ze specjalnej dotacji przeznaczonej na organizację imprez podtrzymujących tradycje hutnicze, otrzymywanej od A Centrala. Ze względu na zamknięty charakter imprezy obecność jest ewidencjonowana, a każdy z uczestników otrzymuje zaproszenie imienne.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right