Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 5 grudnia 2014 r., sygn. II SA/Wa 140/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sędziowie WSA Ewa Marcinkowska, Danuta Kania, Iwona Dąbrowska (spraw.), Protokolant starszy sekretarz sądowy Aneta Duszyńska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 grudnia 2014 r. sprawy ze skargi A. S. na postanowienie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia [...] listopada 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania zaświadczenia - oddala skargę -

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia [...] maja 2013 r. A. S. zwróciła się do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego o wydanie zaświadczenia potwierdzającego, iż dyplom Magistra Interdyscyplinarnych Europejskich Studiów (Master of Arts In European Iterdisciplinary Studies), wydany przez uczelnię Kolegium [...] kampus w N., potwierdza w Rzeczypospolitej Polskiej posiadanie wyższego wykształcenia na poziomie studiów drugiego stopnia, zgodnie z art. 191a ust. 1 pkt 2 Prawa o szkolnictwie wyższym.

We wniosku strona wskazała, że jest absolwentką rocznika [...] Kolegium [...]. Powyższa uczelnia powstała w [...]. Jej siedziba mieści się w B. [...] i jest objęta [...] systemem szkolnictwa wyższego. W [...] powstał drugi kampus tej uczelni w W. Wnioskodawczyni wskazała, że uczelnia realizuje na obu kampusach ten sam program kierunku European Iterdisciplinary Studies, który spełnia [...] warunki szkolnictwa wyższego we F. Wobec powyższego oraz faktu, iż osobom, które ukończyły studia na tej uczelni w B., wydawane są zaświadczenia w przedmiocie potwierdzenia w Rzeczypospolitej Polskiej posiadanie wyższego i wykształcenia na poziomie studiów drugiego stopnia, to zdaniem wnioskodawczyni należy uznać, że w stosunku do osób, które uzyskały dyplomy wydawane przez tę uczelnię w ramach studiów na kampusie w Polsce, również powinny być wydawane takie zaświadczenia. Wnioskodawczyni podała, że działanie przeciwne byłoby niezgodne z podstawową regułą prawa Unii Europejskiej, tj. zasadą wzajemnego uznania. Jednocześnie podkreśliła, że żądanie przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego, aby program studiów wyższych albo jego część - prowadzony przez Kolegium [...] kampus w N., działający na podstawie prawa [...] - był realizowany również zgodnie z przepisami państwa, na którego terenie było prowadzone kształcenie, tj. Polski, stanowi w istocie niczym nieuzasadniony dodatkowy ciężar w postaci wymogu spełniania podwójnych standardów nauczania i jako taki jest sprzeczny z prawem Unii Europejskiej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00