Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 19 grudnia 2014 r., sygn. II SA/Wa 1674/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Iwona Dąbrowska (spr.), Sędziowie WSA Danuta Kania, Sławomir Antoniuk, Protokolant Starszy sekretarz sądowy Sylwia Mikuła, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 grudnia 2014 r. sprawy ze skargi A. K. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] lipca 2014 r. nr [...] w przedmiocie cofnięcia pozwolenia na broń palną myśliwską - oddala skargę -

Uzasadnienie

Komendant Wojewódzki Policji w G. decyzją nr [...] z dnia [...] czerwca 2014 r., na podstawie art. 18 ust. 1 pkt. 2 w zw. z art. 15 ust. 1 pkt. 6 oraz art. 20 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (Dz. U. z 2012 r., poz. 576) oraz art. 268a K.p.a., cofnął A. K. pozwolenie na posiadanie broni palnej myśliwskiej w celu łowieckim.

W uzasadnieniu podał, że wymieniony został skazany prawomocnym wyrokiem Sądu Rejonowego w S. [...] Wydział [...] z dnia [...] kwietnia 2014 r., sygn. akt [...] za popełnienie czynu z art. 178a §1 k.k., tj. za umyślne przestępstwo, tj. kierowanie w ruchu lądowym w dniu [...] lutego 2014 r. w S. przy ul. [...] samochodem marki [...] o nr rej. [...] w stanie nietrzeźwym przy zawartości 0,44 mg/l alkoholu w wydychany powietrzu. W takiej sytuacji cofnięcie pozwolenia na broń jest obligatoryjne z mocy art. 18 ust. 2 pkt.2 w związku z art. 15 ust.6 lit. a ustawy o broni i amunicji.

W odwołaniu od powyższej decyzji A. K., reprezentowany przez profesjonalnego pełnomocnika, zarzucił organowi pierwszej instancji błąd w ustaleniach faktycznych przyjętych za podstawę orzeczenia i mających wpływ na jego treść. W ocenie pełnomocnika, organ błędnie przyjął, że popełnione przez jego mocodawcę przestępstwo z art. 178a § 1 k.k. dowodzi, iż nie daje on gwarancji, iż będzie on przestrzegać obowiązującego porządku prawnego, w szczególności, że skarżący nie naruszy zasad bezpieczeństwa posiadania i używania posiadanej przez siebie broni. Zdaniem pełnomocnika uzasadniona obawa użycia broni w sposób sprzeczny z interesem bezpieczeństwa lub porządku publicznego ma miejsce w sytuacji skazania prawomocnym orzeczeniem sądu za popełnione przestępstwo przeciwko życiu, zdrowiu lub mieniu, nie zaś za popełnienie jakiegokolwiek przestępstwa. Organ Policji nie mogą stosować wykładni, że każda osoba skazana winna mieć cofnięte pozwolenie na broń. Istotne jest w tej sytuacji zbadanie, czy taka osoba całokształtem swojego dotychczasowego postępowania stwarza obawę użycia broni w celu sprzecznym z interesem bezpieczeństwa lub porządku prawnego. Konieczne jest również wykazanie związku pomiędzy popełnionym przestępstwem, a cechami charakteru danej osoby oraz jej dotychczasowym postępowaniem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00