Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 4 grudnia 2014 r., sygn. VII SA/Wa 1219/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bogusław Cieśla, , Sędzia WSA Jolanta Augustyniak-Pęczkowska (spr.), Sędzia WSA Krystyna Tomaszewska, Protokolant st. sekr. sąd. Magdalena Banaszek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 grudnia 2014 r. sprawy ze skargi D. J. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] kwietnia 2014 r. znak: [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji skargę oddala

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] kwietnia 2014 r. ([...]) Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013 r., poz. 267), dalej kpa, po rozpatrzeniu odwołania D. J. - utrzymał w mocy decyzję Wojewody [...] z dnia [...] lipca 2013 r. ([...]) odmawiającą stwierdzenia nieważności decyzji Naczelnika Miasta i Gminy w [...] z dnia [...] czerwca 1986 r. ([...]), udzielającej R. S. pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego w [...], gm. [...].

Na wstępie organ opisał i wyjaśnił cel instytucji stwierdzenia nieważności oraz wskazał, że działka D. J., obecnie nr ew. [...], przy ul. [...] w [...], w dacie wydania decyzji z dnia [...] czerwca 1986 r. należała do R. S. i miała nr ew. [...]. D. J. nabył tą nieruchomość aktem notarialnym z dnia [...] marca 2003 r. (rep. A nr [...]).

Podał, że z projektu budowlanego, zatwierdzonego decyzją z dnia [...] czerwca 1986 r. wynika, iż inwestycja obejmuje budowę domu jednorodzinnego, wolnostojącego trzykondygnacyjnego z dachem kopertowym nr ew. [...] w [...].

Organ podkreślił, że zgodnie z art. 29 ust. 5 ustawy z dnia 24 października 1974 r. - Prawo budowlane (Dz. U Nr 38, poz. 229 ze zm.), według stanu na dzień 23 czerwca 1986 r., pozwolenie na budowę mogło być wydane wyłącznie jednostce organizacyjnej lub osobie, która wykaże prawo do dysponowania nieruchomością. Natomiast stosownie do § 46 ust. 1 pkt 1 i pkt 4 rozporządzenia Ministra Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska z dnia 20 lutego 1975 r. w sprawie nadzoru urbanistyczno-budowlanego (Dz. U. Nr 8, poz. 48 ze zm.) do wniosku należało dołączyć plan zagospodarowania działki budowlanej albo powołać się na uzyskaną decyzję o zatwierdzeniu planu zagospodarowania działki w wypadkach z § 45 ust. 1 oraz dowód własności, wieczystego użytkowania działki budowlanej, a na obszarach wsi również dowód samoistnego posiadania lub inny dowód dysponowania nieruchomością, określony w odrębnych przepisach.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00