Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie WSA w Opolu z dnia 10 grudnia 2014 r., sygn. I SA/Op 659/14

Wstrzymanie wykonania aktu

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Grzegorz Gocki po rozpoznaniu w dniu 10 grudnia 2014 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi Przedsiębiorstwa Handlowo- Usługowego "A" Spółki jawnej w O. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Opolu z dnia 23 lipca 2014 r. Nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku akcyzowym za lipiec 2011r. w związku z wnioskiem skarżącej o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji postanawia odmówić wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji.

Uzasadnienie

W dniu 26 września 2014 r. do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu wpłynęła skarga Przedsiębiorstwa Handlowo - Usługowego "A" Spółki jawnej w O. (dalej jako skarżąca, strona, Spółka) na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Opolu z dnia 23 lipca 2014 r. w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku akcyzowym za lipiec 2011 r. W skardze pełnomocnik skarżącej zawarł wniosek o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez tut. Sąd poprzez dokonanie wpisu hipoteki przymusowej korzystającego z pierwszeństwa zaspokojenia, który zabezpiecza wykonanie zobowiązania wynikającego z decyzji wraz z odsetkami za zwłokę.

W uzasadnieniu wniosku pełnomocnik podniósł, że jednorazowe wydatkowanie kwoty określonej w zaskarżonej decyzji oraz w decyzjach określających zobowiązanie podatkowe za pozostałe miesiące 2011 r. wraz z odsetkami jest w praktyce niemożliwe do zrealizowania bez konieczności wyzbycia się znacznej części majątku lub zaciągnięcia kredytu na zapłatę, który w sytuacji posiadania zaległości podatkowej wynikającej ze wszystkich decyzji wymiarowych za rok 2011, z naturalnych względów nie zostanie skarżącej przyznany. Skarżąca wskazała, że natychmiastowa wymagalność zapłaty całej kwoty powstałej zaległości podatkowej będzie równoznaczna z koniecznością restrukturyzacji firmy, polegającej na ograniczeniu liczby etatów (spółka aktualnie zatrudnia 15 osób), bowiem utrzymanie takiej liczby pracowników wymaga dyscypliny finansowej i wcześniejszego zaplanowania wydatków nadzwyczajnych. Pełnomocnik strony podkreślił, że wydanie przez organ decyzji wymiarowych określających tak znaczne zobowiązanie było dla skarżącej wydarzeniem niespodziewanym. Nadto zaznaczono, że skarżąca Spółka posiada zobowiązania krótko i długoterminowe z tytułu zaciągniętych kredytów przeznaczonych na finansowanie obrotu paliwami, których bieżący koszt obsługi jest znaczny. Dodatkowo, skarżąca sama występuje w charakterze wierzyciela wobec swoich klientów, co odbija się na jej płynności finansowej, bowiem Spółka musi dodatkowo zabezpieczyć środki m.in. na zakup paliwa, oleju, zobowiązania wobec banku, wypłatę wynagrodzeń, składki ZUS. Końcowo pełnomocnik Spółki zaznaczył, że wynik finansowy strony za ubiegły rok oraz obiektywnie występujące trudności przedsiębiorstw branży paliwowej, związane z ogólnoświatowym kryzysem, nie tylko nie sprzyja właściwemu rozwojowi firmy ale wręcz hamuje jej rozwój.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00