Wyrok WSA w Opolu z dnia 9 grudnia 2014 r., sygn. II SA/Op 546/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Teresa Cisyk (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Krzysztof Bogusz Sędzia WSA Grażyna Jeżewska Protokolant Referent stażysta Marta Kubiak po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 9 grudnia 2014 r. sprawy ze skargi T. R. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu z dnia 23 maja 2014 r., nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie darów z Unii Europejskiej oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną przez T. R. decyzją z dnia 23 maja 2014 r., nr [...], Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Opolu utrzymało w mocy decyzję Kierownika Działu Świadczeń Ośrodka Pomocy Społecznej w Nysie, działającego z upoważnienia Burmistrza Nysy, umarzającą w całości postępowanie w sprawie darów z Unii Europejskiej.
Decyzję poprzedziły następujące ustalenia stanu faktycznego:
Wnioskiem z dnia 2 stycznia 2014 r. T. R. zwrócił się do Ośrodka Pomocy Społecznej w Nysie, o pomoc w zapewnieniu darów z Unii Europejskiej. Podczas przesłuchania strony, jakie miało miejsce w dniu 13 stycznia 2014 r., T. R. oświadczył, że chce otrzymywać pomoc w formie darów żywnościowych przyznanych z Unii Europejskiej.
Rozpoznając tak określone żądanie, działający z upoważnienia Burmistrza Nysy - Kierownik Działu Świadczeń Ośrodka Pomocy Społecznej w Nysie, decyzją z dnia 31 stycznia 2014 r., nr [...], umorzył w całości postępowanie z wniosku T. R. w sprawie darów z Unii Europejskiej. Organ bowiem stwierdził, że zaistniała podstawa do umorzenia postępowania administracyjnego na podstawie art. 105 § 1 K.p.a. z uwagi na jego bezprzedmiotowość. W uzasadnieniu decyzji organ wskazał na doprecyzowane żądanie pomocy wnioskowanej przez T. R., tj. w formie darów żywnościowych przyznanych z Unii Europejskiej. Następnie wyjaśnił, że bezprzedmiotowość postępowania wiąże się z przedmiotem postępowania administracyjnego, którym jest sprawa administracyjna w rozumieniu art. 1 pkt 1 K.p.a., czyli wynikająca z przepisów prawa materialnego kompetencja organu administracji publicznej do wydania w indywidualnej sprawie decyzji administracyjnej. Przepisy prawa materialnego upoważniają organ administracji publicznej do wydania decyzji w określonych hipotezą normy prawnej okolicznościach faktycznych, na które składają się elementy przedmiotowe i podmiotowe. Organ podkreślił, że nie jest instytucją właściwą do wydawania darów żywnościowych z Unii Europejskiej. Ze względu na brak przepisów prawa w ustawie o pomocy społecznej stanowiących podstawę do wydania merytorycznej decyzji, organ postanowił umorzyć postępowanie w sprawie wniosku T. R. o zapewnienie darów z Unii Europejskiej.