Orzeczenie
Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 5 grudnia 2014 r., sygn. I SA/Gl 643/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Eugeniusz Christ, Sędziowie WSA Wojciech Organiściak (spr.), Anna Tyszkiewicz-Ziętek, Protokolant Paulina Nowak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 grudnia 2014 r. sprawy ze skargi A Sp. z o.o. w S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych za 2010 r. oddala skargę.
Uzasadnienie
Dyrektor Izby Skarbowej w K. (dalej DIS) działając na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm., dalej O. p.) oraz na podstawie przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm., dalej u.p.d.o.p.) decyzją z dnia [...] (Nr [...]) utrzymał w mocy decyzję Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w B. (dalej NUS) z dnia [...] (Nr [...]) określającą A Spółka z o.o. z siedzibą w S. (dalej jako strona, podatnik lub spółka) zobowiązanie w podatku dochodowym od osób prawnych za rok 2010 w kwocie [...]zł.
W uzasadnieniu decyzji DIS wskazano, że przedmiotowe rozstrzygnięcie zostało wydane w następującym stanie faktycznym i prawnym: W dniu 31 marca 2011 r. spółka złożyła zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) za 2010 rok - CIT-8, z którego wynikał podatek należny za ten rok w kwocie [...]zł. W dniu 29 marca 2013 r. spółka złożyła korektę ww. zeznania, wykazując należny podatek za cały 2010 rok w kwocie [...]zł. Różnicę potraktowała jako nadpłatę, o której stwierdzenie Spółka zwróciła się do NUS wnioskiem z dnia 3 kwietnia 2013 r. Z pisma strony wynikało, że przyczyną dokonania korekty zeznania CIT-8 za 2010 rok było zwiększenie kosztów uzyskania przychodów, w związku z podwyższeniem stawki amortyzacji należącego do Spółki obiektu hotelowo - restauracyjnego, z dotychczasowej 2,5 % do 5%. Z akt sprawy wynika, że Spółka dokonała zmiany stawki amortyzacyjnej, kierując się treścią udzielonej przez Ministra Finansów interpretacji indywidualnej z dnia [...], według której miała prawo dokonując amortyzacji obiektu hotelowego, do stosowania indywidualnej stawki amortyzacji. Spółka dokonała skorygowania stawki od momentu przyjęcia budynku do użytkowania, czyli od marca 2007 r.