Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 23 grudnia 2014 r., sygn. II SA/Bd 860/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Leszek Tyliński Sędziowie: sędzia WSA Grzegorz Saniewski sędzia WSA Małgorzata Włodarska (spr.) Protokolant sekretarz sądowy Kamila Wesołowska po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 10 grudnia 2014 r. sprawy ze skargi A.W. na uchwałę Rady Miejskiej [...] z dnia [...] października 2002 r. nr [...] w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oddala skargę.

Uzasadnienie

II SA/Bd 860/14

UZASADNIENIE

Przedmiotem skargi A. W. jest uchwała nr [...] Rady Miejskiej C. z dnia [...] w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów położonych w granicach administracyjnych miasta C., w części uregulowanej w § 16 ust. 2 pkt 1 i 4 tej uchwały. W przepisie tym określono przeznaczenie terenu oznaczonego symbolem [...], dopuszczając realizację zabudowy usługowej w formie parterowego pawilonu w zieleni w charakterze architektury ogrodowej o funkcji gastronomii, drobnego handlu detalicznego, galerii plenerowej dzieł sztuki, itp. (pkt 1). Natomiast w punkcie 4 tego przepisu ustalono dla przedmiotowego terenu nieprzekraczalną wysokość zabudowy usługowej do 9 m w kalenicy dachu licząc od poziomu gruntu istniejącego dla terenów [...] oraz 12,5 m dla terenu [...]. W ocenie skarżącego taki zapis uchwały narusza:

- art. 6 ust. 1 i 2, art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jednolity: Dz. U. z 2012 r. poz. 647), art. 64 ust. 1 i 3 oraz art. 2 Konstytucji RP i wynikającej z niego zasady zaufania jednostki do państwa i stanowionego przez nie prawa poprzez wprowadzenie w § 16 ust. 2 pkt 1 i 4 miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, nadmiernych i zbędnych ograniczeń wykonywania prawa własności nieruchomości, które to ograniczenia, jako sprzeczne i niemożliwe do pogodzenia nie służą wcale zachowaniu ładu przestrzennego, a powodują jedynie niepewność stanu prawnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00