Wyrok WSA w Warszawie z dnia 7 listopada 2014 r., sygn. IV SA/Wa 1550/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Katarzyna Golat (spr.), Sędziowie sędzia WSA Łukasz Krzycki, sędzia WSA Beata Sobocha, Protokolant st. ref. Marcin Lesner, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 listopada 2014 r. sprawy ze skargi O. G. na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców z dnia [...] stycznia 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy udzielenia zezwolenia na osiedlenie - oddala skargę -
Uzasadnienie
B. G. i N. G. w dniu 23 sierpnia 2012 r., zwrócili się z wnioskiem do Wojewody S. o udzielenie ich małoletniej córce - O. G. (dalej: "skarżąca") zezwolenia na osiedlenie się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w związku z posiadaniem pochodzenia polskiego.
Wojewoda S. decyzją z dnia [...] lutego 2013 r. nr [...] odmówił udzielenia skarżącej zezwolenia na osiedlenie się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Wojewoda S. wskazał, że skarżąca zadeklarowała narodowość polską oraz wykazała więź z polskością, jednak z załączonych do akt sprawy dokumentów nie wynika, iż jedno z jej rodziców lub dziadków albo oboje pradziadków było narodowości polskiej. Organ I instancji stwierdził, że w sprawie skarżącej nie wykazano posiadania polskiego pochodzenia i dlatego nie można udzielić jej zezwolenia na osiedlenie się w trybie art. 52 ust. 5 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.
W odwołaniu od powyższej decyzji skarżąca organowi I instancji zarzuciła naruszenie prawa materialnego poprzez błędną wykładnię i niewłaściwe zastosowanie art. 5 ust. 1 i art. 6 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 9 listopada 2002 r. o repatriacji (Dz. U. z 2004 r. Nr 53, poz. 532), naruszenie zasady prawdy obiektywnej płynącej z przepisów art. 7 w zw. z art. 77 ust. 1 oraz art. 80 ustawy z 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013 r., poz. 267, określanej dalej jako Kpa), art. 52 ust. 5, w zw. z art. 8 ust. 2 Konstytucji RP oraz naruszenie prawa materialnego poprzez wykładnię i niewłaściwe zastosowanie art. 5 ust. 3 ustawy o repatriacji. W odwołaniu podniosła, że jej ojcu decyzją z dnia 21 listopada 2011 r. udzielono zezwolenia na osiedlenie się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z uwagi na deklarację narodowości polskiej i polskie pochodzenie. Zdaniem skarżącej organ rozpatrujący sprawę pominął ocenę ww. decyzji.