Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 27 listopada 2014 r., sygn. IV SA/Po 244/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tomasz Grossmann Sędziowie WSA Ewa Kręcichwost-Durchowska (spr.) WSA Józef Maleszewski Protokolant ref. staż. Agata Pawlicka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 listopada 2014 r. sprawy ze skargi J. W. na decyzję Wojewody W. z dnia 28 stycznia 2014 r., nr [...] w przedmiocie zgłoszenia sprzeciwu w sprawie zamiaru wykonania robót budowlanych oddala skargę

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] stycznia 2014 r., nr [...] Wojewoda W.po rozpoznaniu odwołania J. W. uchylił decyzję Starosty P. z [...] grudnia 2013 r. Nr [...] w części przywołania podstawy prawnej to jest w miejsce: art. 30 ust. 6 pkt 1 i pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (tekst jedn. Dz. U. z 2013r., poz. 1409 ze zm. - dalej Prawo budowlane) przywołał art. 30 ust. 6 pkt 2 Prawa budowlanego w pozostałej części utrzymał decyzję w mocy.

W uzasadnieniu organ wskazał, iż decyzją z dnia z [...] grudnia 2013 r. Starosta P. na podstawie art. 30 ust. 6 pkt 1 i pkt 2 Prawa Budowlanego zgłosił sprzeciw wobec zamiaru wykonania robót budowlanych obejmujących budowę budynku gospodarczego na terenie nieruchomości obejmującej działki o nr ewid. [...] w B. gmina K..

W uzasadnieniu wskazano, iż z załączonego szkicu sytuacyjnego wynika, że teren na którym planuje się budynek stanowi las, który nie jest objęty obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego oraz nie wydano dla wnioskowanych obiektów ostatecznej decyzji o warunkach zabudowy. Zatem przedmiotowa nieruchomość nie stanowi działki budowlanej w rozumieniu ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jedn. Dz. U. z 2012 r. poz. 647), w której w art. 2 pkt 12 podano definicję działki budowlanej. Następnie organ odwoławczy podniósł, że organ I instancji uznał, iż przewidziany w zgłoszeniu zakres robót budowlanych wykracza poza dopuszczalny dla zgłoszenia i podlega obowiązkowi uzyskania pozwolenia na budowę. Natomiast przywołany w sentencji zaskarżonej decyzji art. 30 ust. 6 pkt 2 oznacza cyt. " Właściwy organ wnosi sprzeciw, jeżeli: 2) budowa lub wykonanie robót budowlanych objętych zgłoszeniem narusza ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub inne przepisy ".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00