Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 27 listopada 2014 r., sygn. III SA/Po 526/14
Dnia 27 listopada 2014 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Tadeusz M. Geremek (spr.) Sędziowie NSA Maria Lorych - Olszanowska WSA Ireneusz Fornalik Protokolant: ref. staż. Sławomir Rajczak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 listopada 2014 roku przy udziale sprawy ze skargi Spółki A na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym za miesiąc listopad 2010 roku oddala skargę
Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia 19 września 2013 r. Naczelnik Urzędu Celnego w P. wszczął z urzędu postępowanie podatkowe w sprawie podatku akcyzowego za listopad 2010 r. w stosunku do Przedsiębiorstwa A, w związku z ustaleniami dokonanymi podczas przeprowadzonej kontroli podatkowej za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2010 r., w trakcie której ustalono, że jedno z oświadczeń o przeznaczeniu oleju opałowego złożone zostało po dniu wystawienia faktury potwierdzającej sprzedaż (protokół z dnia [...] r., nr [...]).
Decyzją z dnia [...] r., nr [...], Naczelnik Urzędu Celnego w P. określił stronie zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym za listopad 2010 r. w wysokości [...] zł.
W ocenie organu zebrany w sprawie materiał dowodowy wykluczył aby strona otrzymała przed dokonaniem sprzedaży oświadczenie o przeznaczeniu oleju opałowego. Według organu zostało ono złożone i podpisane przez nabywcę 7 dni później, aniżeli dzień dokonania czynności sprzedaży, potwierdzony wystawieniem faktury sprzedaży. W danym przypadku nie został spełniony wymóg zawarty w przepisie art. 89 ust. 5 pkt 1 ustawy o podatku akcyzowym. Podatnik nie dysponował bowiem na dzień sprzedaży oleju opałowego, która to sprzedaż wyrobu została potwierdzona fakturą w tym samym dniu, stosownym oświadczeniem. Okoliczność ta skutkuje tym, że sprzedawca nie dysponował takim oświadczeniem na dzień powstania obowiązku podatkowego w akcyzie, który powstał w takim przypadku z dniem wystawienia faktury 9 art. 10 ust. 9 ustawy). Tym samym sprzedaż oleju opalowego w tym przypadku odbyła się bez zachowania warunków uprawniających do zastosowania preferencyjnej stawki akcyzy (art. 8 ust. 2 pkt 3 w związku z art. 89 ust. 16 ustawy o podatku akcyzowym). Podatnik nie mógł zatem zastosować obniżonej stawki akcyzy.