Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 27 listopada 2014 r., sygn. I SA/Ol 616/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Andrzej Błesiński (sprawozdawca), Sędziowie sędzia WSA Ryszard Maliszewski, sędzia WSA Wojciech Czajkowski, Protokolant referent stażysta Milena Małyszko, po rozpoznaniu w Olsztynie na rozprawie w dniu 27 listopada 2014r. sprawy ze skargi Spółdzielni na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za lata 2009-2012 oddala skargę .
Uzasadnienie
Decyzją z dnia "[...]", nr "[...]" Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy decyzję Prezydenta z dnia "[...]" w zakresie określenia Spółdzielni A (dalej jako podatniczka, skarżąca) wysokości zobowiązania w podatku od nieruchomości za lata 2009 - 2012 oraz uchyliło decyzję organu pierwszej instancji w części dotyczącej określenia wysokości zobowiązania podatkowego za 2008 rok i w tej części umorzyło postępowanie w sprawie.
W uzasadnieniu wskazano, że kwestię sporną w niniejszej sprawie stanowi zasadność opodatkowania przez organ pierwszej instancji udziałów w lokalach niemieszkalnych - garażach wielostanowiskowych oraz w powierzchni gruntów związanych z tymi lokalami przy zastosowaniu stawki podatkowej, jak od budynków i gruntów pozostałych.
Organ odwoławczy przytoczył treść art. 2 ust. 1, art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2010r. nr 95, poz. 613 ze zm., dalej jako u.p.o.l.) oraz wskazał, że w art. 5 ust. 1 omawianej ustawy ustawodawca nałożył na radę gminy (miasta) obowiązek określenia stawek podatku od nieruchomości dla poszczególnych przedmiotów opodatkowania, w tym także dla budynków mieszkalnych (art. 5 ust. 1 pkt 2 lit a ) oraz dla tzw. budynków pozostałych (art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. e ). Jednocześnie organ odwoławczy wskazał, że ustawodawca nie zdefiniował ani pojęcia budynku mieszkalnego, ani budynku pozostałego w u.p.o.l.