Wyrok WSA w Warszawie z dnia 17 grudnia 2014 r., sygn. III SA/Wa 1863/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Barbara Kołodziejczak-Osetek (sprawozdawca), Sędziowie sędzia WSA Cezary Kosterna, sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz, Protokolant starszy referent Karol Kodym, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 grudnia 2014 r. sprawy ze skargi M. T. i R. T. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] kwietnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za 2011 r. oddala skargę
Uzasadnienie
Prezydent W. decyzją z dnia [...] kwietnia 2013 r., nr [...] ustalił Skarżącym - M. T. oraz R. T. wysokość zobowiązania podatkowego z tytułu podatku od nieruchomości za 2011 r. za nieruchomość położoną w W. przy ulicy [...] , stanowiącą lokal mieszkalny nr [...] oraz udziału 1/96 we współwłasności garażu podziemnego oraz udziału we współwłasności garażu podziemnego w kwocie 739zł.
Skarżący w odwołaniu z dnia 7 maja 2013 r. zakwestionowali zastosowaną stawkę podatku w zakresie garażu podziemnego. Zdaniem podatników w związku z tym, iż miejsca postojowe znajdują się bryle budynku mieszkalnego powinny zostać opodatkowane stawką własnością dla budynków mieszkalnych a nie pozostałych. Powołali się na pismo Ministerstwa Finansów z dnia 28 stycznia 2010 r. w sprawie opodatkowania garaży oraz na wyrok NSA z dnia 12 października 2011 r. sygn. akt II FSK 733/10.
W dniu 4 marca 2014 r. wpłynęło do Kolegium za pośrednictwem poczty elektronicznej, pismo Skarżących zawierające argumentację za przyjęciem stanowiska, że garaże powinny być opodatkowane stawką jak dla budynków mieszkalnych, a także zawierające zarzuty dotyczące naruszenia przepisów dotyczących terminów załatwienia spraw, w tym m.in. art. 35 k.p.a.
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w W. decyzją z dnia [...] kwietnia2014 r., nr [...] utrzymało w mocy decyzję organu pierwszej instancji. W uzasadnieniu Organ wskazał na treść art. 3 ust. 1 pkt 1, art. 3 ust. 5, art. 5 ust. 1,ust. 1 pkt 2 lit. a) i lit. e), art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2010r. Nr 95, poz. 613 ze zm., dalej:"u.p.o.l."). Kolegium wskazało, iż kwestią sporną w przedmiotowej sprawie jest jaką stawką powinno być opodatkowane miejsce postojowe w garażu wielostanowiskowym znajdującym się w budynku położonym w W. przy ul. [...] . Zdaniem organu podatkowego właściwa będzie stawka dla budynków pozostałych, zdaniem podatników - dla budynków mieszkalnych. Organ zauważył, iż ostatecznie kwestia ta została rozstrzygnięta uchwałą 7 sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego sygn. akt II FPS 4/11. Zaznaczył, iż fakt, że miejsca postojowe znajdują się w tym samym budynku, co należący do Skarżących lokal mieszkalny, sam w sobie nie przesądza jeszcze, aby garaż, który jest odrębną nieruchomością lokalową z własną księgą wieczystą był opodatkowany wg stawek dla budynków mieszkalnych. Wskazał, iż z rejestru lokali wprost wynika, iż jest to lokal użytkowy - niemieszkalny. Organ uznał, iż udział w takim lokalu podlega opodatkowaniu według stawki przewidzianej dla budynków pozostałych.