Wyrok WSA w Lublinie z dnia 27 listopada 2014 r., sygn. III SA/Lu 581/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Zalewski (sprawozdawca), Sędzia WSA Jerzy Drwal,, Sędzia WSA Grzegorz Wałejko, Protokolant Asystent sędziego Radosław Kot, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 13 listopada 2014 r. sprawy ze skargi A. B. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] marca 2014 r. nr[...] w przedmiocie stwierdzenia niedopuszczalności odwołania I. uchyla zaskarżone postanowienie; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz A. B. kwotę 357 zł (trzysta pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] sierpnia 2013 r., znak: [...], Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Ł., działający z upoważnienia Zarządu Powiatu Ł., po rozpoznaniu wniosku A. B., zezwolił na zlokalizowanie linii światłowodowej w ramach realizowanej inwestycji budowy sieci FTTH po obu stronach pasa drogowego drogi powiatowej nr "X" L T. - C. - K. - K. G. - Ł. i nr "Y" L Ł. - D. na działkach nr A, B, C, (obręb K.), określił warunki umieszczenia linii światłowodowej w pasie drogi, zezwolił na zlokalizowanie przyłączy światłowodowych i określił warunki ich umieszczenia w pasie drogi oraz odmówił akceptacji przebiegu linii światłowodowej i przyłączy wyrysowanych na załączniku mapowym dołączonym do wniosku.
Decyzja została doręczona pełnomocnikowi strony, M. B. (mężowi) w dniu [...] sierpnia 2013 r. oraz samej stronie - w dniu [...] sierpnia 2013 r. A. B. złożyła w imieniu własnym odwołanie w dniu [...] sierpnia 2013 r.
Postanowieniem z dnia [...] marca 2014 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w B. P. stwierdziło niedopuszczalność odwołania.
Uzasadniając swoje rozstrzygnięcie Kolegium wskazało, że przedmiotem odwołania może być tylko nieostateczna decyzja administracyjna organu I instancji, która znajduje się w obrocie prawnym. Nie można zatem uruchomić postępowania odwoławczego w stosunku do takich rozstrzygnięć, które nie weszły do obrotu prawnego. Zgodnie z art. 40 § 1 K.p.a. pisma doręcza się stronie, chyba że działa ona przez przedstawiciela, wtedy pisma doręcza się temu przedstawicielowi. Jeżeli jednak strona posiada pełnomocnika, pisma na podstawie art. 40 § 2 K.p.a. doręcza się temu pełnomocnikowi, a jego pominięcie w doręczeniu pisma jest przyczyną uzasadniającą wznowienie postępowania administracyjnego na podstawie art. 145 § 1 pkt 4 K.p.a.