Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 26 listopada 2014 r., sygn. III SA/Gl 878/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Jużków (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Marzanna Sałuda, Sędzia WSA Iwona Wiesner, Protokolant St. sekr. sądowy Aleksandra Doruch, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 listopada 2014 r. przy udziale - sprawy ze skargi Wojewody Śląskiego na uchwałę Rady Miejskiej w Bielsku - Białej z dnia 9 listopada 2010 r. nr LXIII/1446/2010 w przedmiocie skargi organu nadzoru na uchwałę rady gminy w przedmiocie innych praw z zakresu kultury fizycznej 1. stwierdza nieważność paragrafu 4 i paragrafu 5 zaskarżonej uchwały oraz paragrafu 1, paragrafu 4, paragrafu 6 ustęp 2 i ustęp 3, paragrafu 7, paragrafu 8 ustęp 1 punkt 6 i paragrafu 9 Regulaminu stanowiącego załącznik do uchwały; 2. oddala skargę w pozostałym zakresie; 3. stwierdza, że zaskarżona uchwała w części określonej w punkcie 1 nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się wyroku.
Uzasadnienie
Skargą z dnia 21 maja 2014 r. Wojewoda [...] działając na podstawie art. 93 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn. Dz. U. z 2013 r., poz. 594, w skrócie u.s.g.) wniósł o stwierdzenie nieważności uchwały nr [...] Rady Miejskiej w B. z dnia [...] r. w sprawie ustanowienia stypendium sportowego Miasta B. dla zawodników, którzy osiągnęli znaczące wyniki sportowe we współzawodnictwie międzynarodowym lub krajowym, jako sprzecznej z art.31 ust. 3 w związku z art. 31 ust. 1 ustawy z dnia 5 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. nr 127, poz.857 ze zm., dalej ustawa o sporcie) i art. 1 oraz art. 7 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym.
Jak wynika z uzasadnienia skargi przedmiotową uchwałą Rada Miejska w B. ustanowiła stypendia dla zawodników, którzy osiągnęli znaczące wyniki sportowe we współzawodnictwie międzynarodowym lub krajowym i określiła regulamin ich przyznawania, stanowiący załącznik do uchwały. Dalej organ wskazał na umocowanie Rady do podjęcia uchwały w art. 31 ust. 3 ustawy o sporcie. Podkreślił, że delegacja obejmuje możliwość określenia przez jednostki samorządu terytorialnego szczegółowych zasad, trybu przyznania i pozbawiania oraz rodzaje i wysokość stypendiów sportowych, nagród i wyróżnień dla osób fizycznych za osiągnięte wyniki sportowe oraz trenerów prowadzących szkolenie zawodników osiągających wysokie wyniki sportowe, biorąc pod uwagę znaczenie danego sportu dla tej jednostki samorządu terytorialnego oraz osiągnięty wynik sportowy. Zatem realizacja powyższej delegacji wymaga określenia kręgu osób, które mogą stać się beneficjentami uchwały.