Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 26 listopada 2014 r., sygn. II SA/Bk 802/14
Postępowanie kontrolne prowadzone przez Inspekcję Weterynaryjną stanowi szczególny rodzaj postępowania, odrębny od właściwego postępowania administracyjnego, posiadający specjalne normy regulujące jego przebieg i instrumenty prawne, za pomocą których podmiot kontrolowany może zakwestionować ustalenia i przebieg kontroli. Znaczenie przepisu szczególnego ma art. 19e ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. o Inspekcji Weterynaryjnej (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 112, poz. 744 z późn. zm.).
Teza urzędowa
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Danuta Tryniszewska-Bytys (spr.), Sędziowie sędzia WSA Andrzej Melezini,, sędzia NSA Anna Sobolewska-Nazarczyk, Protokolant st. sekretarz sądowy Marta Anna Lawda, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 26 listopada 2014 r. sprawy ze skargi C. O. na decyzję P. Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w B. z dnia [...] czerwca 2014 r. nr [...] w przedmiocie zakazu wprowadzania do obrotu brojlerów 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana w całości do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku, 3. zasądza od P. Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w B. na rzecz skarżącego C. O. kwotę 457 (czterysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
II SA/Bk 802/14
UZASADNIENIE
Decyzją z dnia [...] maja 2014 r. nr [...] Powiatowy Lekarz Weterynarii w H. zakazał C. O. - właścicielowi fermy o numerze weterynaryjnym [...] położonej w miejscowości M., [...] N., wprowadzania do obrotu brojlerów kurzych w ilości 39 900 sztuk w wieku 5,5 tygodnia według stan na dzień 24 kwietnia 2014 r. oraz nakazał czyszczenie, mycie i dezynfekcję wszystkich urządzeń i pomieszczeń mających styczność z niedozwolonym białkiem pochodzenia zwierzęcego. Nakazał również udokumentowanie wykonania tych czynności.
Uzasadniając decyzję organ I instancji wskazał, że według sprawozdania sporządzonego w dniu 23 kwietnia 2014 r. przez Zakład Higieny Weterynaryjnej w B. dotyczącego próbek mieszanki paszowej pełnoporcjowej GROWER I pobranej w dniu 9 kwietnia 2014 r. z kurnika nr [...] należącego do C. O. - w mieszance znajdowały się cząstki pochodzące ze zwierząt lądowych i rybnych. Powyższy wynik potwierdziło badanie Krajowego Laboratorium Referencyjnego w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym - Państwowym Instytucie Badawczym w P. z dnia 30 kwietnia 2014 r. Stwierdzono w nim obecność średnio ponad 5 składników pochodzenia zwierzęcego (charakterystycznych dla zwierząt lądowych - fragmenty kości zwierząt lądowych). Kolejna kontrola fermy, przeprowadzona w dniu 24 kwietnia 2014 r. wykazała, że cała partia zakwestionowanej paszy została skarmiona brojlerom kurzym znajdującym się w kurniku strony w ilości 39 900 sztuk w wieku 5,5 tygodni. Natomiast podczas następnej kontroli sprawdzono na obecność białek pochodzenia zwierzęcego trzy znajdujące się na fermie kurniki: C. O. - nr [...], M. O. - nr [...], K. O. - nr [...] - pobierając próbki paszy pełnoporcjowej BROJLER FINISZER. Nie stwierdzono wówczas obecności na terenie fermy substancji mogących być źródłem przetworzonego białka zwierzęcego, zaś pobrane próbki nie potwierdziły obecności niedozwolonych białek pochodzenia zwierzęcego.