Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 14 października 2014 r., sygn. I SA/Wr 1786/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Marta Semiczek, Sędziowie: Sędzia WSA Zbigniew Łoboda, Sędzia WSA Tomasz Świetlikowski (sprawozdawca), Protokolant: Starszy sekretarz sądowy Ewelina Bedyńska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 14 października 2014 r. sprawy ze skargi A. C. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...] maja 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy rozłożenia na raty zaległości w podatku akcyzowym za luty i marzec 2008 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

Przystępując do rozstrzygania, Sąd przyjął stan faktyczny i prawny sprawy jn.

Skarżoną decyzją, po rozpatrzeniu odwołania A. C. (dalej: podatnik, strona, skarżący), Dyrektor Izby Celnej we W. (dalej: Dyrektor IC) utrzymał

w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego we W. (dalej: Naczelnik UC),

odmawiającą rozłożenia na raty zaległości w podatku akcyzowym za miesiące luty

i marzec 2008 r. Podstawę prawną decyzji stanowił art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm. - dalej: O.p.).

Z akt sprawy wynika, że podatnik - prowadzący działalność gospodarczą pod firmą A - wniósł o przyznanie ulgi podatkowej w postaci rat w spłacie zaległości w podatku akcyzowym za luty i marzec 2008 r., płatnych miesięcznie po 9.500 zł. Jako zabezpieczenie spłaty, zaproponował ustanowienie hipoteki na należącej do niego nieruchomości. Wskazał, że jednorazowa zapłata spowoduje u niego utratę płynności finansowej. Informował, że nie posiada oszczędności, które pozwoliłyby mu na spłatę zadłużenia jednorazowo i że dochód, uzyskiwany jedynie z działalności gospodarczej, przeznacza w całości na funkcjonowanie firmy (w tym na spłatę kilku kredytów).

Jednocześnie, na podstawie art. 67b O.p., podatnik wniósł o udzielenie pomocy de minimis, oświadczając, że spełnia wszelkie kryteria niezbędne dla jej uzyskania.

W odpowiedzi na wezwanie organu podatkowego, podatnik złożył: informację niezbędną przy ubieganiu się o pomoc de minimis; bilans, rachunek zysków i strat oraz zeznania podatkowe za lata 2010-2012; sprawozdanie [...] za IV kwartał 2012 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00