Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 7 października 2014 r., sygn. II SA/Op 436/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Janowska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Teresa Cisyk Sędzia WSA Grażyna Jeżewska Protokolant Referent stażysta Marta Kubiak po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 7 października 2014 r. sprawy ze skargi Gminy Opole na decyzję Wojewody Opolskiego z dnia 4 lipca 2014 r., nr [...] w przedmiocie odszkodowania z tytułu nabycia z mocy prawa przez gminę własności nieruchomości 1) uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą decyzję Starosty Brzeskiego z dnia 23 kwietnia 2014 r., nr [...], 2) określa, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości, 3) zasądza od Wojewody Opolskiego na rzecz skarżącej Gminy Opole kwotę 1037 (jeden tysiąc trzydzieści siedem) złotych, tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Przedmiot zaskarżenia sądowoadministracyjnego stanowi decyzja Wojewody Opolskiego z dnia 4 lipca 2014 r., nr [...], wydana na podstawie art. 138 § 1 pkt 2 K.p.a., mocą której organ ten uchylił w całości decyzję Starosty Brzeskiego z dnia 23 kwietnia 2014 r., nr [...], ustalającą odszkodowanie na rzecz Skarbu Państwa za nieruchomości Skarbu Państwa wydzielone pod drogi publiczne na rzecz Gminy Opole w wysokości 104.200,00 zł i ustalił odszkodowanie na rzecz Skarbu Państwa w łącznej kwocie 103.700,00 zł.

Wydanie zaskarżonej decyzji zapadło w następujących okolicznościach faktycznych:

Prezydent Miasta Opola, na wniosek wieczystego użytkownika - "A" S.A. Oddział w [...] (dalej również jako "Spółka"), decyzją z dnia 10 stycznia 2011 r., która stała się ostateczna w dniu 3 lutego 2011 r., zatwierdził podział nieruchomości położonej w [...], obręb [...], stanowiącej własność Skarbu Państwa, składającej się z działek: nr A - na działki nr A1 i A2; nr B - na działki nr B1 i B2; nr C - na działki nr C1 i C2; nr D - na działki nr D1 i D2. W treści tej decyzji Prezydent Miasta Opola wskazał, że działki nr D1, C1, B1, A1 zostały wydzielone jako działki gruntu przeznaczone w planie zagospodarowania przestrzennego pod drogi publiczne, które w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego zostały oznaczone symbolem [...], [...], [...] - ulica lokalna. Dodał, że działki gruntu wydzielone pod drogi publiczne na wniosek właściciela, przechodzą z mocy prawa na własność gminy, powiatu, województwa lub Skarbu Państwa z dniem, w którym decyzja zatwierdzająca podział nieruchomości stała się ostateczna. Powołując regulację art. 98 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami, Prezydenta Miasta Opola wskazał, że ma on zastosowanie również do nieruchomości, której podział został dokonany na wniosek użytkownika wieczystego. Pismem z dnia 15 maja 2012 r. oraz kolejnym z 6 grudnia 2012 r., Prezydent Miasta Opola, jako reprezentant Skarbu Państwa, zwrócił się do Prezydenta Miasta Opola, reprezentującego Gminę Opole, z prośbą o przystąpienie do rokowań na podstawie art. 98 ust. 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (obecnie Dz. U. z 2014 r., poz. 518 ze zm.- zwanej dalej "u.g.n"), w celu ustalenia wysokości odszkodowania za nieruchomości przejęte z mocy prawa pod drogi publiczne na rzecz Gminy Opole.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00