Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 22 października 2014 r., sygn. II SA/Kr 958/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Mirosław Bator Sędziowie: WSA Krystyna Daniel WSA Kazimierz Bandarzewski / spr. / Protokolant Dorota Solarz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 października 2014 r. sprawy ze skargi W. Z. na decyzję Wojewody [...] z dnia 2 maja 2014 r., znak: [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę skargę oddala

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją Starosta zatwierdził projekt budowlany i udzielił M. i D. M. pozwolenia na budowę zamierzenia budowlanego, pn.: "Budowa budynku usługowego, budowa budynku mieszkalnego i budowa szczelnego zbiornika ścieków sanitarnych na działce nr [...] w L. przy ul. C.".

W uzasadnieniu decyzji Starosta wyjaśnił, że inwestorzy 14 lutego 2013 r., złożyli wniosek. Po przeprowadzonym postępowaniu, decyzją nr [...] z 26 lipca 2013 r., znak: [...] Starosta zatwierdził projekt budowlany i udzielił pozwolenia na budowę pn.: "Budowa budynku usługowego, budowa budynku mieszkalnego i budowa szczelnego zbiornika ścieków sanitarnych na działce nr [...] w L. przy ul. C.", od której odwołanie złożył W. Z.

Po rozpoznaniu odwołania, Wojewoda decyzją z dnia 10 września 2013 r., znak: [...] uchylił zaskarżoną decyzję i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi I instancji.

Starosta ponownie prowadząc postępowanie zastosował się do wytycznych wynikających z ww. decyzji Wojewody, nałożył na inwestorów obowiązek usunięcia nieprawidłowości w zakresie kompletności dokumentacji budowlanej. Po analizie zebranego, uzupełnionego materiału dowodowego, organ I instancji stwierdził, że inwestor wypełnił nałożony na niego postanowieniem z 11 października 2013 r. obowiązek i uzupełnił akta sprawy w wymaganym w ww. postanowieniu zakresie. Dodatkowo, Starosta stwierdził, że projekt budowlany jest zgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, zatwierdzonym uchwałą Rady Miejskiej w Libiążu nr XLVII/305/2002 z 10 lipca 2002 r. (Dz. Urz. Woj. Małopolskiego z 2002 r. Nr 190, poz. 2812). Starosta w uzasadnieniu decyzji odniósł się również do zarzutów wniesionych przez strony w toku prowadzonego postępowania, dotyczących nieprawidłowości związanych z dojazdem do działki objętej inwestycją. Wskazał także, że inwestor złożył oświadczenie pod rygorem odpowiedzialność karnej o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Stwierdził, że projekt budowlany jest kompletny, posiada wymagane opinie i uzgodnienia oraz informację dotyczącą bezpieczeństwa i ochrony zdrowia i że został sporządzony przez osoby posiadające prawo do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. Dodał, że wymogi określone w art. 32 ust. 1 i 4 oraz art. 33 ust. 2 Prawa budowlanego zostały spełnione.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00