Wyrok WSA w Kielcach z dnia 23 października 2014 r., sygn. I SA/Ke 473/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Jagiełło, Sędziowie Sędzia WSA Maria Grabowska, Sędzia WSA Mirosław Surma (spr.), Protokolant Starszy sekretarz sądowy Anna Szyszka, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 23 października 2014 r. sprawy ze skargi A. P. Sp. z o.o. w K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...][...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za listopad 2010 r. 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana w całości; 3. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w K. na rzecz A. P. Sp. z o.o. w K. kwotę 5617 (pięć tysięcy sześćset siedemnaście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
1. Decyzja organu administracji publicznej i przedstawiony przez ten organ tok postępowania
1.1. Decyzją z dnia [...] r. nr [...] Dyrektor Izby Skarbowej w K. utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w K. z dnia [...] r. nr [...] określającą A. P. Sp. z o.o. w K. (Spółka) nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy za listopad 2010 r. w wysokości 44 902 zł.
1.2. W uzasadnieniu decyzji organ wskazał na art. 13 ust. 1 i ust. 2 ustawy
z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U z 2004 r. nr 54 poz. 535 ze zm.) dalej "ustawa o VAT", zawierający definicję wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT). Wyjaśnił, że zgodnie z art. 41 ust. 3 ustawy o VAT właściwą stawką podatku dla WDT jest stawka 0%, z zastrzeżeniem regulacji art. 42 ust. 1 ustawy
o VAT, gdzie ustawodawca zawarł warunki, pod którymi możliwe jest stosowanie przez dostawcę stawki 0%. Dowodami, o których mowa w art. 42 ust. 2 ustawy
o VAT są dokumenty wymienione w art. 42 ust. 3 i ust. 11 ustawy o VAT. Zawarta
w przepisach art. 13 i art. 42 ust. 1 ustawy o VAT definicja wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, uzależnia potraktowanie danej transakcji jako WDT od łącznego wystąpienia dwóch przesłanek. Z jednej strony musi dojść do wykonania określonej w tym przepisie czynności, z drugiej natomiast strony, wykonanie tej czynności musi nastąpić przez określone przez ustawodawcę podmioty na rzecz konkretnie wskazanych podmiotów jako nabywców.