Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 28 października 2014 r., sygn. IV SA/Gl 1390/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Tadeusz Michalik (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Teres Kurcyusz - Furmanik Sędzia WSA Stanisław Nitecki Protokolant Monika Rał po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 października 2014 r. sprawy ze skargi M. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie stypendium dla uczniów i słuchaczy osiągających wysokie wyniki w nauce oraz znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej oddala skargę.
Uzasadnienie
Prezydent Miasta P. decyzją z dnia [...] r Nr [...] odmówił przyznania stypendium szkolnego uczniowi M. K. za wysokie wyniki w nauce.
W uzasadnieniu decyzji organ I instancji stwierdził, że na podstawie wniosku i załączonych dokumentów stwierdzono, że miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie przekracza kwotę 150% kwoty o którym mowa w art. 8 ust.1 pkt. 2 ustawy o pomocy społecznej. Zatem stypendium szkolne nie przysługuje.
Od tej decyzji w terminie odwołanie wniosła strona wyrażając swoje niezadowolenie z otrzymanego rozstrzygnięcia, podkreślając nieprawidłowe ustalenia w zakresie dochodu rodziny.
Decyzją z dnia [...]r. wydaną na podstawie m.in. art. 138 § 1 pkt. 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013 poz. 267 ze zm.) Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K. postanowiło utrzymać w mocy zaskarżoną decyzję.
W uzasadnieniu organ odwoławczy wskazał, że na podstawie art. 90 n ust. 1 ustawy z dnia 07 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, ze zm.) w sprawach świadczeń pomocy materialnej o charakterze socjalnym wydaje się decyzje administracyjne. Ustawodawca wskazanym przepisem przesądził, iż postępowanie w sprawie świadczeń pomocy materialnej o charakterze socjalnym jest regulowane przepisami Kodeksu postępowania administracyjnego. Zgodnie z art. 90 n ust. 2 pkt 1 powołanej ustawy świadczenia pomocy materialnej o charakterze socjalnym są przyznawane na wniosek rodziców albo pełnoletniego ucznia, wniosek odpowiednio dyrektora szkoły, kolegium nauczycielskiego, nauczycielskiego kolegium języków obcych, kolegium pracowników służb społecznych lub ośrodka, o którym mowa w art. 90b ust. 3 pkt 2. Nadto rada gminy może podjąć uchwałę w sprawie zasad udzielania stypendiów jedynie w przypadku, gdy przepisy ustaw szczególnych będą stanowić taką podstawę. Podstawą prawna do określania stypendiów dla uzdolnionej młodzieży jest art. 90t ust. 4 cyt. ustawy, pod warunkiem przyjęcia programu wyrównywania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży oraz programu wspierania edukacji uzdolnionych dzieci i młodzieży. Uchwała nr [...] Rady Miasta w P. z dnia [...] r. w sprawie pomocy materialnej dla uczniów i studentów, przyjmuje , iż pomoc materialna jest przyznawana pod warunkiem spełnienia łącznie przesłanek: 1/ miejsce zamieszkania w P. 2/ miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie nie przekracza 150% kwoty o której mowa w art. 8 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej. Odnośnie pojęcia utraty dochodu, to przepis prawa miejscowego przyjmuje katalog zamknięty i odsyła do art. 3 pkt. 23 ustawy o świadczeniach rodzinnych.