Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 8 października 2014 r., sygn. II SA/Gd 443/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Jolanta Górska Sędziowie: Sędzia WSA Janina Guść (spr.) Sędzia NSA Krzysztof Ziółkowski Protokolant Starszy Sekretarz sądowy Marta Sankiewicz po rozpoznaniu w Gdańsku na rozprawie w dniu 8 października 2014 r. sprawy ze skargi G. L. i K. L. na decyzję Wojewody z dnia 14 maja 2014 r., nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie odszkodowania za wywłaszczoną nieruchomość oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z 14 maja 2014 r. nr [...] Wojewoda utrzymał w mocy decyzję Starosty wykonującego zadanie z zakresu administracji rządowej z 10 czerwca 2013 r. nr [...] o umorzeniu postępowania w sprawie przyznania G. i K. L. odszkodowania za nieruchomość położoną w R., obręb [...], oznaczoną w 1999 r. jako działki nr [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...] i [...] o łącznej powierzchni 0,8112 ha, wpisanej wówczas w księdze wieczystej nr [...].

Decyzje powyższe wydane zostały w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:

We wniosku z 29 września 2011 r. G. i K. L. zwrócili się do Starosty wykonującego zadanie z zakresu administracji rządowej, o ustalenie i wypłatę odszkodowania "za ziemię zabraną w 2000 r. za darmo na ulice z KW [...] - 8112 m2, które były zawarte w ww. księdze wieczystej do 2000 r."

Decyzją z 9 grudnia 2011 r. Starosta umorzył jako bezprzedmiotowe postępowanie w sprawie przyznania odszkodowania za nieruchomości położone w R., oznaczone w 1999 r. jako działki nr [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...] i [...] o łącznej powierzchni 0,8112 ha, ustalając że wnioskodawcom nie przysługiwało prawo własności tychże nieruchomości, co skutkuje brakiem uprawnienia do ubiegania się o odszkodowanie.

Na skutek odwołania G. i K. L. od ww. decyzji, Wojewoda, w decyzji z 25 stycznia 2012 r., uchylił powyższe rozstrzygnięcie organu I instancji i przekazał mu sprawę do ponownego rozpatrzenia, wskazując w szczególności na konieczność uzupełnienia materiału dowodowego w zakresie ustaleń dotyczących prawnej podstawy przejęcia przez Skarb Państwa ww. nieruchomości i zatwierdzenia planu jej podziału, a także wykazania zmian gruntowych i powierzchni przejętej nieruchomości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00